4 Insecten werkgroep De leden van de insectenwerkgroep zijn ook dit jaar weer bijzonder actief geweest. Naast de vlinders werd er ook ruime aandacht geschon ken aan libellen en meikevers. De meikever is dit jaar met 300 waarnemingen aanmerkelijk minder gezien dan vorig jaar met 3800 meldin gen. Door de werkgroep werden er meer dan 40.000 vlinders geregistreerd en de waarnemingen worden doorgegeven aan de Vlinderstichting, het Nederlandse en Belgische trekvlinderonder- zoek en aan de Beneluxwerkgroep Nachtvlinders en aan de terreinbeheerders. In het kader van een uitgave van een nieuwe lan delijke vlinderatlas en de uitgave van een pro vinciale vlinderatlas werden veel blinde km- hokken onderzocht, waarvan ook een groot aantal in West Zeeuws Vlaanderen. Ook stonden er twee vlinderexcursies op het programma. De eerste fietsexcursie was een geslaagd evenement maar de tweede excursie ging wegens het slechte weer niet door. Tijdens de wandelexcursies in de waterwingebieden van Clinge en St Jansteen werd door de excursielei ders ook regelmatig aandacht besteed aan vlin ders en libellen, waarvoor onze dank. Verder was de werkgroep met een stand pre sent op: de Schaapscheerdersfeesten te Clinge de Natuur en Milieumarkt te Axel Werelddierendag in de Blauwe Hoeve te Huist We bezochten de landelijke dag voor vlinder aars in Ede bij Wageningen en de vlinderstudie dag bij onze zuiderburen in Antwerpen. Regelmatig verschenen er vooral dankzij Eddy Taelman weer stukjes in de dagbladen over vlinders en libellen en de in Zeeland nog maar zelden voorkomende (levendbarende) hagedis. In het verenigingsblad verschenen artikelen over vlindervriendelijk tuinieren en over de noodzaak van gefaseerd maai- en bermbeheer, over de fietsexcursie en een oproep om vlinder waarnemingen uit eigen tuin door te geven. Er werd vooral in de Waterwingebieden van Clinge en St Jansteen en rondom Huist meer onderzoek naar libellen gedaan en er waren op merkelijke waarnemingen van onder andere de Vuurlibel, de Smaragdlibel en de Bruine Glaze- maker. Joop Rijnders gaf een prachtige diavoorstelling over libellen op Werelddierendag in de Blauwe Hoeve te Huist. Resultaten: Wat de vlinders betreft hebben we speciale aandacht geschonken aan de regio naal zeldzame en/of bedreigde soorten. Kritisch blijft de situatie voor het Hooibeestje waarvan slechts enkele vlinders buiten de Axelse Vlakte werden gezien. De zeldzame Grote vos, de Klei ne parelmoervlinder en de Heivlinder werd we derom niet gezien en de Koninginnepage liet zich ook maar 18 keer bewonderen. Een slecht jaar was het weer voor het Groot dikkopje en het Bruinblauwtje. Ook de Citroenvlinder had een slecht jaar. Voor de Argusvlinder en het Koevinkje was het een matig jaar. Het Oran jetipje werd in lage aantallen, maar in een gro ter aantal km-hokken waargenomen. Een goed jaar was het voor het Groot koolwitje, Bont zandoogje, de Eikepage en het Landkaartje. Voor andere algemene soorten was 1 999 een redelijk tot matig jaar. Uitzonderlijk waren de waarneming van de Kei- zermantel in de Braakman en het voor het eerst in Nederland waargenomen Geraniumblauwtje in Waterlandkerkje en de waarnemingen van het Geelsprietdikkopje in West Zeeuws Vlaan deren. Voor een groot aantal trekvlindersoorten was 1999 een slecht jaar. Alleen de Atalanta en de Kolibripijlstaart waren in redelijke aantallen aan wezig. Een goede nazomer maakte er nog een ma tig vlinderjaar van. Een jaar waarin we we derom met berichten over de achteruitgang van de natuur en zeldzame soorten te ma ken kregen en waarin we weinig ombuiging van beleid en beheer mochten constateren. Plantenwerkgroep In het voorjaar van 1999 heeft de plantenwerk groep van de Steltkluut in samenwerking met die van 't Duumpje en het IVN een speciale cur sus georganiseerd rond het thema determine ren van wilde planten. De cursus was bijzonder wat de opzet betreft. Nu eens niet determineren met de dikke en stoffige flora, maar met behulp van een dun blinkend schijfje dat ook wel CD- Rom genoemd wordt. Flora's zijn er tegenwoor dig namelijk ook digitaal en dus kun je met be hulp van de computer aan de slag. Deze werk- 11

de Steltkluut | 2000 | | pagina 13