n iverband met bovenstaande is half de jaren ïegentig de landelijke werkgroep Steenuilen óverleg Nederland (STONE) opgericht. STONE s de verzameling vrijwilligers die zich bezig ïoudt met de bescherming van de steenuil. On dergetekende vertegenwoordigd de Zeeuws /laamse natuurbeschermingsverenigingen (de Stelkluut en 't Duumpje) in STONE. De taken van STONE zijn: het met elkaar in contact brengen van steenuilonderzoekers; het stimuleren en afstemmen van onder zoek aan de steenuil; aanspreekpunt voor steenuilonderzoe kers; bevorderen van uitwisselen van onder zoeksgegevens; het bevorderen van internationale con tacten met steenuilonderzoekers; deelname in de stuurgroep Plan van Aanpak Steenuil; het organiseren van een jaarlijkse con tactdag; de uitgave van een halfjaarlijkse nieuws brief; de registratie van gegevens, artikelen en rapporten. Teneinde regionale uitwerking te geven aan een aantal kerntaken van STONE ben ik half de ja ren negentig gestart met het onderzoek naar het voorkomen van de steenuil in Zeeuwsch- Vlaanderen. De onderzoeksperiode is de perio de gelegen tussen 1970 en heden. Om een be trouwbare trendanalyse uit te kunnen voeren worden de gegevens geklasseerd naar jaar van voorkomen. Dit betekent dat onderzoek naar de reeds bekende (gepubliceerde) gegevens aan gevuld worden met de resultaten die voortvloei en uit het onderzoek naar nog niet gepubliceer de gegevens. Mijn belangstelling gaat met na me uit naar nog niet gepubliceerde gegevens. Dit zijn veelal gegevens die nog nooit zijn aan gemeld bij de vogelwerkgroep van de Steltkluut en niet verder zijn gekomen dan het notitieboek je. Ook niet geregistreerde mondelinge) gege vens zijn natuurlijk belangrijk. Vanwege de uniformiteit en de toegankelijkheid worden de verzamelde gegevens verwerkt in een digitale kaart. Hierop worden op perceelsni veau de territoria vastgelegd. De territoriumge- gevens worden vervolgens gegenereerd naar een dataverwerkingsprogramma. De wijze waarop de territorium gegevens op kaart worden verwerkt is onderstaand weergegeven. 19

de Steltkluut | 2000 | | pagina 21