4 bazen zich over de kruidenrijkdom en in de fort gebouwen huizen 's winters vele vleermuizen, waaronder ook zeldzame soorten. Een gebied met zo'n natuurwaarde vraagt om een goede verzorging en moet toegankelijk zijn voor het publiek. Met deze bedoeling nam de jongerenvereniging voor natuurbescherming "Natuur 2000" het Fort Oelegem 15 jaar gele den in beheer. Door gepaste maatregelen en met de steun van de nodige "peters" kon de vleermuizenpopulatie meer dan vertienvoudigd worden. Er werd een natuurpad aangelegd en scholen kregen infrastructuur ter beschikking om ter plaatse aan natuur-onderzoek te komen doen. De gebouwen zelf werden onlangs als monu ment geklasseerd en een klein gedeelte geraak te gerestaureerd, zodat daar bv. tentoonstellin gen een veilige plaats kunnen krijgen. Om de resultaten van 15 jaar beheer te tonen en om het publiek meteen ook nog eens de ge legenheid te geven het fortgebied uitgebreid te bezoeken, organiseert Natuur 2000 een open deurdag op ZONDAG 16 APRIL van 10u tot 16u. (Zie ook elders in deze Steltkluut) Veldwerkcursus Vleermuizen vanaf 22 mei Zoals u tijdens de lezing van Zomer Bruijn heeft kunnen horen komen vleermuizen niet alleen in de groene natuur voor, maar zijn zij ook mede bewoners in steden en dorpen. Er zijn vleermui zen die hun kolonies vestigen in holle bomen. Andere soorten zoeken hun kolonies in gebou wen. Hoewel vleermuizen vaak in verband ge bracht worden met oude gebouwen, kerken en boerenschuren, zijn het vooral gewone, moder ne woonhuizen, die als vleermuisverblijf dienen. De kans is groot dat ook in en om uw huis vleermuizen verblijven! Door bij te houden of en wanneer de vleermui zen in het voorjaar terugkeren en eens per week het aantal uitvliegers te tellen, krijgen we inzicht in de voor- of achteruitgang van vleermuizen. Tijdens de veldwerkcursus leert u hoe u kennis kan maken met en wat u kan doen voor uw aangevlogen huisdiertje. Nanning-Jan Hon- ningh, contactpersoon in Zeeland van de Vleer muizen Werkgroep, zal op de eerste avond op 22 mei een overzicht geven welke vleermuis soorten in Zeeuws Vlaanderen voorkomen en waaraan u deze kan herkennen. Lucien Calle en Marianne Lundahl nemen u mee het veld in, zodat u leert kraamkolonies en zomerverblijven te herkennen, vleermuizen te lokaliseren met de bat-detector, en hoe u de vleermuis in of rond uw huis kan beschermen. In het najaar zullen we een overwinteringplek gaan bezoeken. U kunt zich voor deze cursus aanmelden bij: Lucien Calle, 0115-617416 of Marian Lange- veld, 0115-648430. Nachtdierenexcursies van Staatsbosbeheer Een paar jaar geleden introduceerde Staatsbos beheer maandelijks volle maan excursies in haar terreinen in Zeeuws Vlaanderen. In de zo mer van 2000 zal gedurende de maanden juni, juli en augustus op iedere dinsdagavond in het Bos van Erasmus te Cadzand en in de maan den juli en augustus op iedere vrijdagavond in de Braakman Bossen nachtdierenexcursies ge houden worden. Met de gids gaat u hier vleer muizen en de andere nachtbrakers in deze ge bieden bespieden. Veldwerkcursus Nachtdieren vanaf 5 april (voor natuurgidsen en jeugdbegeleiders) In het holst van de nacht zijn diverse nachtbra kers actief, ook in de steden en dorpen. Ook hier is tijdens een nachtexcursie veel te beleven voor jong en oud. Hoogtepunt van menig school- of jeugdkamp is de nachtexcursie. Door deze uit te breiden met een speurtocht naar nachtdieren maakt u de nachtexcursie nog spannender. Tijdens deze veldwerkcursus leert u hoe u een nachtdierenspeurtocht in een ge bied kunt uitzetten. Op de eerste avond op 5 april zal Mare Buise, uilen en zoogdieren specialist, u uit de doeken doen hoe nachtactieve dieren (uilen en muizen in het bijzonder) zich aanpassen aan de duister nis en waaraan u ze kunt herkennen. Nanning- Jan Honningh, contactpersoon in Zeeland van de Vleermuizen Werkgroep, zal een overzicht geven welke vleermuis soorten in Zeeuws Vlaanderen voorkomen en waaraan u deze kan herkennen. Ook zal u leren te speuren naar die rensporen en om te gaan met muizenval en bat detector. U kunt zich voor deze cursus aanmelden bij: IVN afd. Zeeuws Vlaanderen, Postbus 319. 4530 AA Terneuzen of Marian Langeveld, 0115- 648430.

de Steltkluut | 2000 | | pagina 33