4 wijze is echter wel twee keer zo moeilijk als nor maal. Je moet immers ook nog met de compu ter om kunnen ga'an! Maar is dat eenmaal on der de knie dan zijn er leuke dingen te doen al blijft de echte flora voor iemand die heel serieus aan de slag wilt, nog steeds onmisbaar. Onmisbaar waren ook de excursies welke aan deze cursus gekoppeld waren. In het veld leer je immers het meest. Steeds werden alle waarne mingen genoteerd en ook werden de cursisten gestimuleerd om eigen waarnemingen op streeplijst te zetten. Een van de leukste waarne mingen tijdens een van de excursies was zon der meer het Kruisbladwalstro op de Wallen rond Hulst. Een unieke waarneming voor Zee land welke nog niet in het landelijk databestand bekend was. Alleen was Joop Rijnders ons na tuurlijk allang voor. Op een handgeschreven lijst waarop hij de wilde bloemen rondom de wallen van Hulst noteerde staat reeds de Kruis bladwalstro genoemd. Deze lijst dateert uit 1981! Publicaties in 1999 Veerhaven Perkpolder: een weg naar de na tuur: Een visie op de natuurlijke en landschap pelijke herinrichting van de veerha- ven+aanliggende terreinen en de vierbaansweg Kuitaart-Perkpolder na het verdwijnen van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder, uitgave van de Steltkluut in samenwerking met de milieu werkgroep Hulst-Hontenisse en het comité bo menbehoud Hontenisse, augustus 1999. Jaarverslag Saeftinghe, vogelwerkgroep de Steltkluut. STELTKLUUT VALT IN DE PRIJZEN Op dinsdag 21 maart werd in Axel voor de tweede keer de Zeeuwse Milieuprijs uitgereikt Plaats van handeling: De Hoven van Axel, een mooi nieuw woningbouwcomplex waar duur zaamheid, hergebruik van grondstoffen, opvang en gebruik van regenwater, zonne-energie er energiezuinigheid centraal staan. Deze lokatie bleek niet geheel toevallig gekozen. Winnaar van de Zeeuwse Milieuprijs 1998 werd na melijk 'De Hoven van Axel' waardoor het samenwerkingsverband tussen de Gemeente Axel, Woning bouwvereniging Zeeuws-Vlaanderen en het Architectenbureau de Putter in het zonnetje werd gezet. In totaal waren er 17 inzendingen voor de prijs. Ook Steltkluut besloot een poging te wagen en gooi de maar liefst vier projecten in de race: 1Cursus Vogelkijken; 2. Grensoverschrijdend vrijwillig terreinbeheer; 3. Muizen-onderzoeks-kampjes in Oost-Zeeuws-Vlaanderen; 4. Uitgave Rapport Libellen in Zeeuws-Vlaanderen. De jury kon al deze activiteiten hogelijk waarderen. Een citaat uit het jury-rapport: "De tweede prijs gaat naar heel ander werk. Het gaat daarbij om diverse projecten uitgevoerd me een minimum aan middelen en een maximum aan persoonlijke inzet. De jury heeft met de toekenninc. waardering willen uitspreken voor de originele onderwerpen en aanpak. Een deel van het uitgevoerde werk zal bij de deelnemers lang in het geheugen blijven en daarmee een positieve invloed hebben op het bewustzijn ten aanzien van natuur en milieu. "De tweede prijs gaat naar Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut voor het werk van de vereniging in het algemeen. Zoiets als een filmacteur die een edison ontvangt voor zijn gehele oeuvre. Een dikke pluim dus vooi de Steltkluut en vooral voor al die mensen die binnen de vereniging zich belangeloos inzetten vooi natuur en milieu in onze regio. De prijs omvat een flinke envelop met inhoud. Welgeteld fl 2.500,--. Een mooie uitdaging voor het bestuur om daar invulling aan te geven. Peter Maas 12

de Steltkluut | 2000 | | pagina 14