Instructies bij het Tuinformulier /I Vaste-locatieformulier kunnen we het ook noe men, want het is eventueel ook te gebruiken voor een parkje, dijkje, bos of een aantrekkelijk plekje waar je regelmatig komt. Wanneer je denkt meer dan één formulier nodig te hebben moet je zelf wat kopieën maken. De dagvlinders die bij ons in de tuin voorkomen is een vrij overzichtelijke groep en het op naam brengen is niet zo moeilijk als het lijkt. Een handig hulpmiddel voor beginners is de vlinderzoekkaart die u wordt toegezonden als u f 4= overmaakt op postbankrekening 1932633 t.n.v. J. de Bakker, Lamswaarde. STAP 1 Vul de kop van het formulier in: naam, adres, etc. Als je het weet ook de coördinaten, maar dat hoeft niet. STAP 2 Hang het formulier op een opvallende plaats. Hang er een potlood en gum bij. STAP 3 Noteer wekelijks per waargenomen soort het maximum aantal vlinders. (een dagtotaal wat u gelijktijdig zag). Het is een methode die ook landelijk geldt en het aantal dubbeltellingen beperkt houdt. EEN VOORBEELDJe loopt op maandag 3 april (weeknr 14) door de tuin en je ziet van de Dag pauwoog 3 vlinders. Je noteert op het formulier achter Dagpauwoog in de kolom van week 14 het aantal (3). Op woensdag zie je 2 Dagpauw ogen. De 3 blijft staan omdat dit tot nu toe het dagmaximum was. Zaterdag zie je 5 Dagpauw ogen in de tuin. Gum de 3 uit en noteer 5. Zon dag zie je geen vlinders, want het regent. Het maximum aantal voor week 14 blijft dus staan op 5. STAP 4 Op het eind van het vlinderseizoen stuur je het formulier, of een kopie ervan, naar de Insecten werkgroep van de Steltkluut. Alle gegevens zijn zeer welkom, ook al heb je maar een paar waarnemingen of enkele weken wat vlinders ge noteerd. STAP 5 De gegevens van het formulier worden inge voerd in de computer en doorgezonden naar de Vlinderstichting in Wageningen. De gegevens worden gebruikt voor de nieuwe dagvlinderatlas van Nederland en voor de regionale atlas van de provincie Zeeland die in het jaar 2000 of 2001 zal verschijnen Een aantal regels staan open en zijn bedoeld om naar keuze een andere dag- of nachtvlinder in te vullen. Noteer alleen die vlinders waarvan je zeker weet welke soort het is. Bij twijfel of bij een zeldzame soort even contact opnemen met Joop de Bakker (0114-690482) of Eddy Tael- man (0114-311362). Veel waarnemingsplezier en niet vergeten je formulier op tijd in te leveren. Liefst voor half november. Vliegtijden van dagvlinders in Zeeuws Vlaanderen Veel dagvlindersoorten vliegen in een bepaalde periode van het jaar. Dit is weer afhankelijk van het stadium waarin een soort overwintert en het aantal generaties dat een soort in een jaar voortbrengt. Vroeg in het voorjaar vliegen de soorten die als vlinder overwinteren. Dit zijn o.a. de Citroenvlin der, de Kleine vos, de Dagpauwoog en de Ge hakkelde aurelia. Uit de tabel kun je afleiden welke soorten er in een bepaalde periode vlie gen. 20

de Steltkluut | 2000 | | pagina 26