Vliegen; SZOCflfc 4 KN1W en WN presertterert.. tvww.knfty.ni/vllegc-'nzwiii De Vereniging voor Veldbiologie (KNNV) en de NJN organiseren voor de tweede maal de publieksactie Vliegenzwammen Gezocht waarbij het publiek wordt opgeroepen om vondsten van de vliegenzwam door te ge ven. Met de verzamelde gegevens wil de KN NV kijken hoe het gaat met deze opvallende paddestoel. In 1991 werd zo'n zelfde actie een groot succes, en leverde toen meer dan tienduizend meldingen op. De gegevens van 1991 en 2000 zullen na afloop van het jaar met elkaar vergeleken worden, ledereen wordt uitgenodigd om vindplaat sen van vliegenzwammen door te geven via de speciale website www.knnv.nl/ vliegenzwam. Het is ook mogelijk om een kaartje met de datum, aantal en vindplaats te sturen naar KNNV, Postbus 19320, 3501 DH Utrecht. De Vliegenzwam: waar en wanneer De Vliegenzwam Amanita muscariais de be kende rood-met-witte-stippen paddenstoel, die vooral langs bosranden en in parken te vinden is. Deze paddestoel leeft namelijk samen met boomwortels en is vooral te vinden bij eiken, dennen en berken. Wie denkt dat paddestoelen alleen in de herfst te vinden zijn, heeft het mis. De Vliegenzwam kan al in juli te zien zijn. Begin dus al vroeg met zoeken! De meeste Vliegen zwammen vind je in het najaar, vanaf augustus. Vooral als het na een droge periode een tijdje flink heeft geregend. Let op: giftig De Vliegenzwam staat bij velen bekend als een giftige paddenstoel. Dat is inderdaad waar, hoe wel je er niet meteen dood van gaat. Misselijk heid enkele uren na het eten, zijn de eerste ver schijnselen. Vroeger werden stukjes van de hoed op een schoteltje met melk gebruikt om vliegen te vergiftigen. Hieraan dankt de Vliegen zwam zijn naam. Geesten en Kabouters Toch werden er overal ter wereld Vliegenzwam men gegeten. De giftige stoffen zijn namelij: hallucinogeen. Van vele volkeren in de oudheid maar ook recent, is het bekend dat geestelijk leiders Vliegenzwammen aten. Hierdoor raaktei ze in trance en onder invloed van het gif uit d< paddestoel dachten ze in contact met geester te kunnen komen. Omdat je allerlei vreemde dingen ziet in de roes van de Vliegenzwam zijr waarschijnlijk ook kabouters, elfen en dwerger een rol gaan spelen in de mythevorminc rondom de Vliegenzwam. Don't try this at ho Zo groeit een Vliegenzwam In het najaar lijkt het bos of park soms ineens vol te staan met paddestoelen. Die komen na tuurlijk niet zomaar uit de lucht vallen. Padde stoelen groeien normaal gesproken als een massa van witte schimmeldraden (de zwam- vlok) onder de grond. Als het kouder en vochtig wordt, vormen ze paddestoelen, waarin sporen zitten waarmee de schimmel zich voortplant. De paddestoel begint als duivelsei. Het duivel- sei is ontstaan in de zwamvlok die onder de grond zit. Rondom het duivelsei zit een vlies (met een mooi woord: velum universale). Door het groeien van de paddestoel barst het duivel sei open. De resten van het vlies zijn later de witte stippen op de hoed van de Vliegenzwam, 22

de Steltkluut | 2000 | | pagina 24