WATER ALS VRIEND EN VIJAND de waterbeleidsplannen van Rijk en Provincie Zeeland Water Water is nat Water is plezant Water is vloeibaar, vast of gasvormig Water is van levensbelang voor elk organisme Planten, dieren en mensen zouden nooit zijn ontstaan indien de oerzee geen water had be vat Water is een stof met veel nuttige eigenschap pen: men kan water drinken, er op varen, er in zwemmen, er zich mee wassen De industrie, de landbouw en de visserij hebben water nodig Water levert ons energie Helemaal verdwijnen kan het water niet Het beweegt zich in een voortdurende kringloop en wordt daardoor niet verbruikt Maar, water kan wel worden vervuild: door onze welvaart en industrie dreigt als het ware een "anti-oersoep" te ontstaan: water waarin geen leven meer mogelijk is Gedaan met de visserij, de industrie, het leven Gedaan ook met zwemmen, plonzen, vissen In een betrekkelijk korte tijd zijn de ideeën over hoe we met water moeten omgaan sterk veranderd. We hebben het water altijd naar onze hand gezet. Rivieren en zeearmen zijn tussen dijken geperst, zout water werd zoet, als dat van pas kwam en het zoete wa ter wordt op de juiste peilhoogte gebracht om onze voeten droog te houden en de ak kers niet te laten verzuipen. Tegelijkertijd neemt de vraag naar water voor verschillen de doeleinden toe. We lopen met de huidige aanpak tegen de grenzen van de mogelijkhe den aan. Een paar voorbeelden Als we het waterpeil voor de landbouw laag houden, dan is het erg moeilijk om een hoger waterpeil vast te houden in de aangrenzende gebieden, waar de natuur zijn gang mag gaan. Die natuur verdroogt. De ironie wil, dat ook de landbouw tegenwoordig in de zomer gebrek aan zoet water heeft en dus lijdt onder verdroging. We bouwen overal huizen, ook op laaggelegen gronden en verlagen het waterpeil om dat te kunnen doen. We verbouwen ook gewassen op gronden, die laag liggen en verlagen daarvoor het waterpeil. Dat leidt niet alleen tot verdro ging, een gevolg is ook dat de bodem daalt. We malen ons zelf naar beneden. Nog een laatste voorbeeld. Door veranderingen in het klimaat, althans dat is de algemene ge dachte, lopen we tegen het verschijnsel van wa teroverlast op. De winters worden natter en in de zomers moeten we rekening houden met langere droge periodes en kortere, maar hevi gere perioden met regen. Het is al gebleken, dat we daarop onvoldoende zijn ingesteld. Bij de overheden (het Rijk en Provincie Zee land) is het besef gekomen dat we veel meer rekening moeten gaan houden met de natuurlij ke processen van water en watersystemen. Op 31 augustus 2000 is het Advies van de Commissie Waterbeheer 21e eeuw: Waterbe leid voor de 21e eeuw: Geef water de ruimte en de aandacht die het verdient uitgebracht aan de 6

de Steltkluut | 2000 | | pagina 8