lp VLINDEREXCURSIE BIJ SLUIZENCOMPLEX TERNEUZEN Op zondag 16 juli 2000 organiseerde de insec tenwerkgroep een vlinderexcursie in de omge ving van het sluizencomplex in Terneuzen, want vorig jaar was hier de vijfstippige sint jansvlinder in grote aantallen aanwezig. Om de excursie en de vlinders wat te pro moten was onze excursieleider Joop de Bak ker al vroeg afgereisd naar de studio van omroep Zeeland. In een rechtstreekse uit zending was Joop samen met o.a. weerman Jos Broeke van 10 tot 11 uur te beluisteren in het programma "Zomer in Zeeland". Ui teraard ging het gesprek over vlinders, de excursie en het weer. De weerman beloofde niet veel goeds. Veel bewolking met kans op een bui en een stevige frisse wind en een temperatuur van rond de 17 graden. Dus geen goed vlinderweer. Toen we op onze verzamelplaats bij paviljoen de Westkant in de beschutting van de zeedijk stonden te wachten zagen we al een bruin blauwtje. Deze soort staat in Nederland op de rode lijst, dat wil zeggen bij de bedreigde soor ten. Kwart voor twee gingen we (5 mannen en 5 vrouwen) van start en het was al een meevaller dat de vegetatie, voor zover die er nog stond, droog was. Een deel van de vegetatie was na melijk gemaaid, maar onze excursieleider was zeer tevreden over het gevoerde maaibeheer. Maaien moet gebeuren en hier was gefaseerd gemaaid en het maaisel was niet verpulverd en niet direct afgevoerd. We waren nog maar net vertrokken of we kre gen in de resterende vegetatie al enkele vijfstip pige sint-jansvlinders te zien, wederom een soort die zeldzaam voorkomt in heel Nederland. Op jacobskruiskruid zaten veel rupsen van de sint-jacobsvlinder. Ondanks de mindere weersomstandigheden kregen we vooral op taluds uit de wind een groot aantal vlinders te zien. Vooral het bruin zandoogje werd in grote aantallen waargeno men. Op deze vrij open vlakte vloog ook een bont zandoogje, wat we hier niet hadden ver wacht. Ook kregen we twee exemplaren te zien van een nieuwe generatie argusvlinders. Op ak- Door: Eddy Taelman kerdistel zat een distelvlinder, een trekvlinder afkomstig uit het warme zuiden en een penseel- kever. Ook konden we een groot koolwitje, een klein koolwitje en een klein geaderd witje van gen en de uiterlijke verschillen door een loupe potje goed bekijken. In de kanaalberm stonden ook nog wat beschermde planten, zoals aardak ker en kaardenbol. Omdat het inmiddels al drie; uur was geworden en het lichtjes ging regenei besloten we om langs een andere weg naar de startplaats terug te keren. Maar ook op onze te rugweg kregen we van alles te zien en niet al leen insecten. Aan de westkant van de midden sluis stond een zeer zeldzame plant, namelijk een dubbelkelk en wat verderop zadelzwammer van ongekende afmetingen (zo groot als eer paardenzadel). Wat had Joop Rijnders een spijl dat hij zijn camera thuis had gelaten. Vanaf een brug konden we met een verrekijkei goed zien dat een kolonie visdiefjes hun jonger met veel liefde aan het voeren waren. Omda- we voor een gesloten brug stonden, werd beslo ten om via een kleine omweg onze route te ver volgen. Aan de oostkant van de binnenvaartsluis kwa men we langs een veldje, dat opvallend ge kleurd was met bloeiende planten, waaronder jacobskruiskruid, vogelwikke en vooral veel knoopkruid. Van tussen het hoge gras kwam een libel gevlogen. Het bleek het vrouwtje van de geelvlekheidelibel te zijn. Tegen kwart voor vier kwamen we na een bij zonder leuke excursie weer op de plaats waar we een paar uur eerder waren vertrokken en hadden we 17 verschillende soorten vlinders en nog wat zeldzaamheden gezien. De vijfstippige sint-jansvlinder was op veel plaatsen aangetroffen en we telden hiervan 71 vlinders. Een eerdere telling op 29 juni in aan sluitende gebiedjes leverde 546 vlinders op. Hoe is het mogelijk dat deze zeldzame soort in dat gebied toch zo talrijk voorkomt? Precies we ten doen we het niet, maar het maaibeheer zal hierin een belangrijke rol spelen. Alles maaien en klepelen als vlinders in het popstadium ver keren kan funest zijn voor zo'n hele populatie. Daarom danken wij de beheerder van het slui zencomplex voor het aangepaste beheer. 14

de Steltkluut | 2000 | | pagina 16