•eel bedrijfsgebouw Hans. En om je niet hele maal teleur te stellen, gaan we samen werk ma an van Monumentenzorg. En om je nostalgi- che gevoelens wat te bevredigen kan er op .angedrongen worden dat aan het zaadmeng- I voor de akkerranden enkele zaadjes van aproos en Korenbloem toegevoegd worden. En als er dan toch bezuinigd moet worden, dan zijn er wellicht nog wel andere mogelijkheden. Wat denk je bijvoorbeeld van de twee Bruinvis sen die onlangs gered zijn en waardoor de soort voor uitsterven behoed is? Als je het laatste niet geloofd mag je je deel van de f150.000,- die dat gekost heeft terugvragen. EVEN BIJBOMEN s we een prijs uit zouden moeten reiken an de beste bermbeheerder van onze pro- incie zou ik nog niet weten wie de eerste ijs zou krijgen. Wie hem niet krijgt, weet ik vel. Geen van de Zeeuwse gemeenten of /aterschappen zou wat mij betreft op een erste tweede of derde plaats eindigen. let is wel een beetje gemeen van me. Ik heb namelijk geen onderzoek gedaan. Tegenwoor- Jig moet er voor dit soort uitspraken altijd eerst mderzoek hebben plaats gevonden. Ik heb al- een maar eens goed om me heen gekeken. De bermen in Zeeuws-Vlaanderen worden grofweg beheerd door drie partijen: provincie, Rijkswa terstaat en waterschap. Nu even geen spannende finale betreft onze prijsvraag. Ik weet het namelijk niet. Wat mij betreft provincie en Rijkswaterstaat ergens op één en twee. Ze doen werkelijk hun best én, dat is belangrijk, het is te zien! De N61 bijvoor beeld, is gefaseerd gemaaid. De bochtige stuk ken zijn dit jaar vrij vroeg gemaaid, in verband Door: Hans van Hage, kritisch natuurliefhebber met de verkeersveiligheid. Vroeger werd voor het gemak dan maar gelijk de hele berm ge maaid. Nu zijn ze een paar weken later geko men om de rest te doen. Zo kregen allerhande planten de kans om zaad te zetten, Vlinders kregen de kans om eitjes te leggen en de late maaibeurt zorgde er voor dat de meeste voe dingstoffen in de vorm van planten afgevoerd werden. Zowel provincie als Rijkswaterstaat voeren een groot gedeelte van het maaisel af. Hierdoor blijft de grasmat open, wordt de bo dem wellicht wat schraler wat de soortenrijk dom aan planten doet toenemen. Meer soorten planten, meer insecten, u kent het wel. Als je in juli en augustus met open raam langs de N61 raasde kon je horen dat er elke 100 me ter minstens twee paar groene sabelsprinkha nen zitten. Grofweg gemeten betekent dat er toch zo een 1700 paar groene Sabelsprinkha nen zitten. Dat is pas inventariseren, vanuit de auto met 100 kilometer per uur. Op de fiets doe je er in ieder geval langer over. Daarbij kon je met 100 kilometer per uur goed zien dat er ook 17

de Steltkluut | 2000 | | pagina 19