4 w Roofvogelexcursie Heikant Koewacht Zaterdag 11 november Een fietsexcursie door het Zeeuws Vlaamse land is altijd een gok, wat het weer aangaat ten minste. De zomers zijn bijna prima, maar in het najaar, zo medio november, is het maar af wachten wat de weergoden voor ons in petto hebben. Maar als echte Zeeuwen gaan we niet opzij voor een spatje regen of een beetje wind. Dus vol goede moed wat deze tocht ons bren gen zou, met wat boterhammen en een regen pak, de verrekijker, potlood en papier op weg. Vertrek was afgesproken op de hoek Klap- straat Fortdijk, nabij het Grote Gat, en gefietst richting Derde Verkorting. Onze gids Eddy (Matthijs) wist de vertellen dat er wel 4 a 5 bui zerds gezien waren, dus dat is speuren naar de ze machtige vogels. Het was op dat moment toch wel wat regenachtig en misschien was dat de reden dat ze het vertikten zich te laten zien, dus vervolgenden wij onze weg naar een hoger gelegen gedeelte op de dijk, dicht bij een oude dijkdoorbraak bij een plas waar een aalscholver zenuwachtig heen en weer vloog, want dit was toch zijn plas?? Geen buizerds, maar wel een vlucht wulpen kwam op dat moment over, dui delijk herkenbaar aan hun typische, melancholi sche fluittoon. Mooi meegenomen toch!! Weer verder maar. Wie het eerst een buizerd ziet krijgt een snoepje", zegt Eddy. Er waren ook drie kinderen onder ons. Dus speuren maar. Onderweg passeren we ook nog een eenzame knobbelzwaan in een weiland, een reiger en de altijd aanwezige kraaien. Eksters doen ook hun best om de pas geoogste en gemorste maïskor rels op het land naar binnen te schrokken. Zo nu en dan vang je het geluid op van een gras pieper die dansend over de dijk van de ene naar de andere polder wipt. Verder fietsend onder de toch wel beterende weersomstandigheden, hoor je het altijd vrolijke "kja-kja" van de kauwtjes. Bij de Boskreek aangekomen, ontdekken we een vreemde eend in de bijt. Tussen de soe peenden, wilde eenden, en meerkoeten, ontdek ten we een tafeleend. Door; Annemarie de Zeeuw En ineens kan de snoepzak open. De eerste buizerd. Dus fietsen aan de kant en de kijker voor. Hij is duidelijk herkenbaar aan zijn brede korte hals en waaiervormige gespreide staart en naar voren in lichte V omhooggehouden brede vleu gels. Er zat teveel wind en hij was te veraf om zijn miauwend geluid te kunnen horen, dat be waren we voor de volgende keer. Wat verderop kregen we een ballet te zien van wel drie bui zerds en een wat kleinere soort. Een sperwer dachten we. Hij had iets punterige vleugeltop- pen. Een moment van stilte. Mooi hè!! Op weg naar de dijk bij het Pereboomse gat golft nog een groene specht over de weg. Bij de dijk aangekomen, worden we verwelkomt door het vrolijke geroep van de kool- en staartmezen en wat vinken. Ineens., een Bruine kiekendief, een vrouwtje. Herkenbaar aan de donkere kleu ren. Duidelijk slanker dan de buizerd, lange vleugels, witte kruin, en langere staart. Lang zaam verdwijnt hij naar onze Belgische buren (waar het wel oorlog lijkt, de jacht was daar in volle gang). Het laatste stukje van onze tocht was heel inte ressant. Een torenvalk die aan het stoeien was met wat kraaien. Een pas geploegde akker, ver geven met meeuwen en hordes kraaien. Wat is ons landje toch mooi!! De laatste 'hindernis', de Eendendreef nemen we zigzaggend door de schapen. In de polder links van ons, menen we een troep kansvogels waar te nemen, of waren het nou koperwieken? Moeilijk hoor van zover. En voor we er erg in hadden waren we weer op ons beginpunt. Al met al hebben we minstens 18 soorten vogels gezien, waaronder zeker 8 roofvogels in getal. We waren met 10 vogelaars, waaronder 3 kin deren en kunnen deze excursie als zeer ge slaagd in de boeken vermelden. Eddy en Geert dankend voor hun deskundige uitleg, zien we uit naar de volgende!!! 14

de Steltkluut | 2000 | | pagina 16