4 Paddestoelennieuws V Door: L.Noens Terug van weggeweest of nooit weggeweest. Plotseling duiken er op verschillende plaatsen, zowel hier als elders in Nederland Echte hane- kammen op. Zijn dit de voortekenen van een beter milieu of is het puur toeval dat ze heront dekt worden? Cantharellus clbarius Toeval van ontdekking was het zeker in de om geving van Ciinge. Op weg naar een libellenon- derzoek aan de Clingse Weelkes ontdekken we de Echte hanekam. Volgens Joop is het van de begin 80 er jaren geleden dat hij hier de laatste' zag. Er stonden een tiental exemplaren, nog vrij klein. Een week later ga ik nog eens kijken en nu staan er 62 stuks opvallend mooi te zijn tus sen het donker groene mos, je ziet ze reeds van grote afstand. Een verkenningstocht voor een excursie in de Delta Nuts bossen te St. Jansteen levert ook een vindplaats van deze hanekam op. Cantharellus cibarius is weer te rug in het Zeeuws Vlaamse land. Kostgangerboleet e.a. Een parasiterende boletensoort op de Gele aardappelbovist, Boletus parasiticus, duikt nu ook op in de Delta Nuts bossen te Ciinge en St. Jansteen. Tevens op de landtong (contr. escar- pe) tussen de Binnen- en de Buitenvest te Hulst is deze parasiterende boleet ook aanwezig. Nog zo'n parasiet is de Asterophora lycoperdoi- des, de Poederzwamgast. Aanwezig te Ciinge, achter het tennisveld, in een slootkant op de Grafplaat russula. Twee stuks zwart geworden Grafplaat russula's zijn besmet met deze para siet. Ook deze soort in jaren niet gezien. Is het toeval of moet je gewoon op de juiste tijd op de juiste plaats zijn? Persoonlijk denk ik het laats te, hoewel? Zoals Eddy die vlinders gaat tellen op de 'Gasdam' en thuis komt met de Twee sporige champignonparasol, de Leucoagaricus sericatellus voor de 'zondagse naam'. Gelukkig is dit de enige met tweesporige basidieën in de ze moeilijke groep. Psathyrella cotonea in de SBB bossen De Geelvoetfranjehoed, zoals de Nederlandse naam luidt, duikt op in het 'Zeegat' bos aan de Bietenweg te Hulst. Het 'Zoete' vaart bos aan de Witte brugstraat te Hulst en het 'Neckermann' bosje te St.Jansteen is ook gast heer van deze prachtige franjehoeden soort. Uitgedund SBB bos Het zuidelijk bos deel aan de Witte brugstraat te Hulst geeft dit jaar extreme hoeveelheden van bepaalde paddestoel soorten. Het bos is in 1997 uitgedund en het restmateriaal van de Po pulieren geeft massa's: Gewone fopzwam, Ge wone glimmerinktzwam, ook de Gladstelige glimmerzwam, Kleine stinkzwam, Gewone zwa- velkop en Zwerm inktzwam. Op de populier stobben: Platte tonderzwam met de Tepelgalvlieg Agathomgia wankowiczi, zelden zo veel Toefige labyrintzwam, Aborti- porus biennis, gezien, zowel de amorfe vorm als de normale vorm. Het slootkant maaisel, stiekem gedumpt, levert behoorlijk wat (zeldzame) Spikkelsteelveldridderzwam op. Ook nog een nieuwe soort, namelijk de Geelbruine wolsteelparasolzwam, Lepiota ventriosospora, een schitterende parasolzwam. Helaas is deze soort snel verdwenen, vergaan. De strooisel af- brekers zoals de Nevelzwam, de Paarse schijn- ridder en de Roodbruine schijnridderzwam doen hun best om deze maaisel hopen snel te laten verdwijnen. Er zitten nog 'vreemde snuiters' tus sen die ik helaas niet kan determineren. Komt tijd, komt raad. Het talud van de amfibieën poel levert niet al leen een mooi leermos soort, ook staat hier de zeldzame Elfenwasplaat, Hygrocybe ceracea. In het bos zelf zelden zoveel Lactarius hortensis, de Vuurmelkzwam, onder Hazelaar gezien. Ook goed vertegenwoordigd Lactarius controversus, de Populier melkzwam. Merkwaardig: deze laat ste alleen maar vlakbij de Witte brugstraat en niet in het midden of in het oostelijk bosgedeel- te. Het in december '99 uitgedunde noordelijk bosgedeelte zal over een jaar of drie volop pad destoelen geven. Dit geldt trouwens ook voor 16

de Steltkluut | 2000 | | pagina 18