A w-1 het 'Neckermann' bosje en het bosje oost van de Bietenweg. \/liegenzwam monitoring De stand van de Vliegenzwam tellingen in de bossen' rond Hulst is op dit ogenblik 31.10.'00) 1915 stuks. Kleine hoeveelheden in iet Linie gebied te Hulst, tegenvallend. Ook .veinig in het SBB bos aan de Bietenweg. De Dpperstraat te Clinge en nabij de 'Sterre' ook naar matig tot zeer slecht. Koolstraat, fruitkwe- :erij, en het contr. escarpe te Hulst ook maar sen klein aantal. Het Delta Nuts bos te St. Jansteen geeft ook maar weinig Vliegenzwam. Delta Nuts bos te Clinge: ze zijn niet te tellen! Hier moet je per fijnspar bosje zo rond half ok- ober maar een schatting maken. 3rote parasolzwam Deze zwam beheerst vooral de populier weiden n het waterwingebied van St. Jansteen. In het gebied van Clinge staan er enkele, hier staan ze vanaf half september tot begin november vrijwel massaal. Trouwens voor de Knolparasol moet ie ook op ST. Jansteen zijn. Plicaturopsis crispa Het zeer zeldzame Piooivlieswaaiertje begint langzaam niet zo zeldzaam meer te zijn. Vind plaats: Delta Nuts bossen te Clinge, twee plaat sen op Wilg (Salix spec.). St. Jansteen: een plaats op Amerikaanse vogelkers en een plaats in Hulst, namelijk het Linie gebied. Een succes volle opmars van dit zwammetje. Excursie Ook een succes was de paddestoelen excursie in het Delta Nuts bos te St. Jansteen. Ondanks het bizarre weer en afmeldingen waren er toch nog 32 deelnemers. Naar schatting zijn er zo'n 90-tal soorten gevonden. Zou de Slijmerige spij- kerzwam zich nog laten zien? Een week eerder waren er nog een zestal. Toch moeilijk plannen: eind januari een datum prikken, wanneer deze bijzondere paddestoel te zien is. Gelukkig was er nog een exemplaar, nog vrij jong, aanwezig. De andere waren allen onherkenbaar zwart ge worden. Deze Gomphidius glutinosus is opgenomen in het landelijk monitoringssysteem. (Wnrs code: 293. Meetpuntnr.: 196. Meetpuntnaam: St,. Jansteen. X coörd.: 062,2; Y coörd.: 362,8. Het oppervlakte van het meetpunt is circa 1000 m2) Met dank aan de beheerder van dit gebied: dhr. G. Blaauwendraat. De Slijmige spijkerzwam is zeer sterk achteruit gegaan in Nederland. Vermoedelijk zowel door verzuring als vermesting (stikstof) is deze pad destoel tegenwoordig zeer zeldzaam geworden op de pleistocene zandgronden. Matige start De start van het paddestoelen seizoen was maar matig te noemen. Augustus was zeer droog en tot half september bijna geen druppel regen. De hoosbuien van 16 september, plaat selijk tot wel 100 mm regen in 36 uur, brachten plotseling verandering in de paddestoel activi teiten. Je zou wel overal tegelijk moeten zijn om te inventariseren. Toch is het op de zandgron den nog gruwelijk droog. De beste gebieden zijn dan ook de SBB bossen waar flink gedund is. De soorten rijkdom is hier dan ook het grootst, omdat de grondsoort het vocht langer vast houdt. Het is wel zo, waar niet gedund is, is het paddestoel aanbod ook bijna nul. Begin oktober is het seizoen in volle omvang. Verruiging Sommige terreinen zijn zowat totaal ongeschikt geworden door het beheer in het verleden. Zo als het gemeentelijk bos te Axel, waar enkel ja ren geleden een kaalslag plaats vond. Ga hier maar eens naar de Kluifzwammen, Morieljes, Aardsterren en prachtige Koraalzwammen zoe ken. Meters hoge brandnetel en braam. Het dik ke houtsnipperpad levert ook niets op, nog geen Hazepootje, daar er vermoedelijk te veel olie door vermengd zit. Met een slecht gevoel ga ik maar naar 't Smitschorre om te inventariseren. Wat een domper! Ook hier slaat de verruiging van brandnetel en hoog gras toe en wat nog er ger is, de onderhoudsmedewerkers van de Woeste Kop hebben met de gifspuit rondgelo pen. Of is het bruine verf om de witte golfballen beter te zien in de bosjes? Ik heb hier een 'slecht gevoel' van. De Valse melkboleet, Suil lus collitinus, een te boek staand als bedreigde soort is inderdaad hier verdwenen. 17

de Steltkluut | 2000 | | pagina 19