Nieuw op de boekenplank NWB Vogelgids van Europa, door Killian lullarney, Lars Svensson, Dan Zetterström n Peter J. Grant. Nederlandse vertaling ioor Arnoud B. van den Berg, Frank G. Ro- endaal en Andre van Loon. ANWB, Den iaag, 2000. 400 pagina's. Illustratie. ISBN 90-18-01212-2. Prijst 45,- iindeiijk is hij er dan: de Nederlandse vertaling an de in vogelkringen zeer gewaardeerde Collins Bird Guide. Arnoud van den Berg zegt in zijn voorwoord niets te veel:"Dezez vogelgids aat de enorme toename zien in vogelkennis sinds 1954, toen de eerste Nederlandse editie van de eerste 'echte' Europese vogelgids van toger Rory Peterson verscheen (de 'Kist' of ook vel 'Peterson' genoemd). De tekeningen (3500!) :ijn prachtig, de tekst zeer up-to-date bewerkt, <ernachtig maar duidelijk. Deze gids combi neert de sterke punten van de verschillende an dere vogelgidsen in één boek. Zo staan er bij de belangrijkste kenmerken van een vogel aanwijs- streepjes, zijn de laatste taxonomische veran deringen verwerkt (Pontische meeuw en kleine aarmsijs zijn bijvoorbeeld aparte soorten gewor den, dus geen ondersoorten meer). Het boek oestrijkt het gebied van Europa tot in Rusland en de landen rond de Middellandse zee, maar ook alle tot nu toe waargenomen (zeer) zeldza me vogels staan vermeld, compleet met afbeel ding. Een waargenomen vogel moet er dus in staan, een hele geruststelling voor de (beginnende) vogelaar. De hoeveelheid infor matie lijkt op elkaar gepropt, maar is toch over zichtelijk gebleven. Het boek zou perfect ge weest zijn wanneer ook de Duitse en Franse na men waren toegevoegd. Maar 99% perfect, voor een prijs van maar f 45,-! Spoedt u dus naar het ANWB/VVV-agentschap in Terneuzen of naar de winkel van Vogelbescherming in Zeist, of bestel het boek via www.anwb.nl/ winkel. Veldgids Nederlandse flora, door Henk Eg- gelte. Uitgave van KNNV, Utrecht. ISBN 90- 5011-135-1. Prijs: f69,50 Het doel van deze veldgids is om, zonder dat veel voorkennis nodig is, zelfstandig de naam te kunnen bepalen van de wilde planten die in Ne derland voorkomen. Dat is ook het doel van ge zaghebbende flora's als "Heukels' Flora" en de "HH&T" (Heimans, Heinsius en Thijsse: Geïllus treerde Flora van Nederland). Waarom dan toch déze veldgids? Elke flora werkt met determinatiesleutels (determinatietabellen). Het blijkt dat de sleutels van "Heukels' Flora" en HH&T en met name die, welke naar de naam vaneen familie leiden, las tig te hanteren zijn, zeker voor beginners. De omschrijvingen zijn lang, nogal technisch, en de gevolgde determinatieroute geeft nauwelijks overzicht, noch van de gebruikte kenmerken noch van de gevolgen bij het inslaan van een andere route. Determineren is dan een tocht door een labyrint. Zijn kleurige plaatjesflora's geen alternatief? Ze ker, uitgebreid illustratiemateriaal is een groot voordeel, echter, plaatjesflora's zijn zelden vol ledig en bovendien, determineren berust daar meestal op het vergelijken van afbeeldingen, hetgeen bij veel groepen (bijv. Schermbloemen, composieten, grasachtigen) een hachelijke on derneming is. In déze veldgids zijn de determinatiesleutels an ders ingericht dan in de gangbare flora's. Het essentiële kenmerk ervan is dat de tegenstelling van een vraag niet beschreven wordt. Daardoor staan planten met vergelijke determinatieken- merken bij elkaar. Bovendien is zoveel mogelijk van duidelijke (zo mogelijk vegetatieve) ken merken gebruik gemaakt die kort en helder, op gestandaardiseerde wijze omschreven worden zodat vergelijking met andere planten gemakke lijk wordt. Uitgangspunt voor veel determinatiesleutels was de Engelse Flora "A New Key to Wild Flo wers" van John Hayward. Ze zijn voor Neder land bewerkt: circa 600 planten zijn toegevoegd (totaal aantal opgenomen: bijna 1800), meer kenmerken vermeld, zeldzaamheids- en ecolo gische informatie, plantenafmeting, bloeitijd in gebracht, determinatie routes aangepast enz. Voorts is een uitgebreide toelichting opgeno men evenals een illustratie van bijna elke plant. Zeker nu op veel mensen een beroep wordt ge daan om planten te inventariseren is het van belang dat het zelfstandig bepalen van de naam van een plant gemakkelijk en efficiënt mogelijk 23

de Steltkluut | 2000 | | pagina 25