4 De Torenvalk en de menselijke bouwdrift Yf Acht september 2000 in het bezoekerscentrum De BaeckermatEen buurtbewoner met ogen in z'n kop had een verhaal voor de krant maar die hadden er geen interesse in. Dus waarom er niet mee naar De Steltkluut? In het insteekhaventje bij Pas- sluis/Westdorpe ligt een drijven de bok. Een drijvende kraan zeg maar die er reeds jaren op dezelf de plek ligt. Een attente buurtbe woner vertelde mij dat er ook dit jaar in de kraan een koppel To renvalk had gebroed. Reeds drie jaar na mekaar zou dat aan de gang zijn en dit jaar waren er vier grote jongen. Die man had ze zelfs met z'n zessen naast me kaar zien zitten; het ouderpaar en de vier jongen. Op zo'n eenvou dig verhaal ga ik graag even door. Is het dan geen wereld nieuws, voor de mensen in de buurt is het best leuk en er valt meer over te zeggen. Drie soorten valken broeden hier dus wel. Or der broeden verstaan we dan het al dan niet met succes eieren produceren en jongen groot brengen. De Boomvalk maakt meestal gebruikt van de nesten die andere vogels in bomen gebouwd hebben. Toch worden de laatst jaren ook nesten gevonden hoo in electriciteitsmasten. De eieren 1 worden gewoon in de hoeken van de dwarsbalken gedepo neerd Voor een echte klifbroeder als de Slechtvalk ontbreekt het ten lan de aan kliffen en rotsen. Vroege kwam hij België vooral voor in de grote valleien van Hoog-Belgie (Maas, Amblève, Ourthe) waa hij nu recent is teruggekeerd o m. in nestbakken opgehangen aan de centrale van Tihange Maar nog spectaculairder zijn de broedgevallen in kasten aar koeltorens in de Antwerpse er Gentse havens De Torenvalk is zoals andere valken geen nes tenbouwer. Door het ontbreken van die vaardig heid zijn valken beperkt in hun mogelijkheid om op bepaalde plekken van de wereld te broeden. Ze zijn dan ook meer dan nestbouwers afhan kelijk van de aanwezigheid van plekken waar ze veilig hun eieren kunnen leggen en uitbroeden. Kliffen zijn daartoe uiterst geschikt. Maar omdat die ten lande ontbreken hebben valken er wat op gevonden. En daar begint het verhaal. In Nederland en België broeden er drie soorten valken. Naast de Torenvalk is dat de Boomvalk en de Slechtvalk. Andere valken die hier wel eens gezien worden zoals de Roodpootvalk en het Smelleken zijn ook al geen nestbouwers. Het Smelleken (o.m. Scandinavië en Britse Ei landen) broedt veelal op de grond, en de Rood pootvalk (o.m. Europees Rusland) is een soort koloniebroeder die gebruik maakt van roeken nesten (ook al een koloniebroeder Het zijn evenwel geen broedvogels van onze contreien. Terug naar onze sympathieke Torenvalk nu Volgens sommige auteurs is het belangrijk da er toch enig substraat op de bodem ligt zoda de broedende vogels een soort kommetje kun nen uitschrapen zodat de eieren niet kunner. wegrollen. Dat substraat zal dikwijls bestaan ui aan elkaar geklitte rommel als stukjes ge droogde prooidieren, braakballetjes, uitwerpse len, veren, dons, dikwijls uit vorige jaren. Maai net zo goed worden de eieren op de kale boden- van nest, holte of kast gelegd. Gezien ze dus zelf geen nest bouwen zijn ze aangewezen op één van volgende plekken oude nesten van andere vogels (kraaien en eksters); zogezegde wildnesten allerlei holen en nissen (natuurlijk of artifici eel) nestbakken daartoe speciaal geplaatst op de grond (in de duinen op Texel bvb.) 10

de Steltkluut | 2000 | | pagina 12