^S) HET SPROOKJE VAN DE 'WOLF' EN DE ZEVEN DESKUNDIGEN Door: Hans van Hage den. Een ding staat voor mij namelijk vast. Het dier dat Zeeuws Vlaanderen heeft geteisterd is voor 99% geen raszuivere wolf. En als er al sprake is van een wolf, is het dier verknipt. Een normale wolf zou nooit op klaarlichte dag een rondje Walsoorden doen. Hij zou ook nooit zo veel schapen tegelijk doodbijten en zeker is dat we hem helemaal niet te zien zouden krijgen. Niet in onze achtertuin, maar ook niet in de open polders. Wellicht dat het dier hier en daar een schaap had gepakt, maar waarschijnlijker is het dat hij de hazen en fazantenpopulatie had terug gebracht tot een aanvaardbaar niveau. Was het wel een wolf geweest, hadden we ons de vraag moeten stellen waar hij vandaan gekomen was. Goed. 99% procent géén echte wolf. Van die ene procent kans dat het wél een echte wolf was, is de kans weer 99% groot dat het een uit gezet dier was. Waarschijnlijk losgelaten door- of ontsnapt bij de zoveelste Belg of Zeeuws Vlaming die zijn minderwaardigheidscomplex probeert op te krikken met een hele grote "hond". Die één procent die er dan nog over is, is het een kleine kans dat het inderdaad om een wilde wolf ging die uit bijvoorbeeld de Franse Alpen hier naar toe is komen lopen. Dat klinkt onwaarschijnlijk, maar is theoretisch heel goed mogelijk. Maar goed, de kans is dus zeer groot dat we te maken hebben gehad met een krui- De redactie van de Steltkluut heeft mij gevraagd een stukje over de wolf te schrijven. Ik had daar niet zo veel zin in. Het is geen Zeeuws-Vlaams dier en zal dat ook nooit worden. Alles wat ik u kan vertellen over wolven in hun natuurlijke omstandigheden kunt u ook zelf lezen. De afgelopen twee jaar heb ik op mijn vakantie weliswaar met wolven te maken gehad maar dat maakt mij nog geen wol- vendeskundige. Ik heb er even over na gedacht en vervolgens besloten om de nuchtere feiten op papier te zetten. Aan het eind kan ik het niet laten om dan toch ook nog maar even mijn mening te venti leren. U bent dat inmiddels wel gewend. Het kan niet anders bij een onderwerp zo beladen als dit. Er is al zoveel gesproken over de "wolf". Hier door heeft Nederland er inmiddels weer een nieuw fenomeen bij gekregen, de wolvendes- kundigen. Wat jammer dat van Kooten en de Bie niet meer op televisie zijn. Ik zie het typetje al voor me. Even de feiten op een rijtje zetten. Er heeft in de laatste maanden van het afgelopen jaar in onze streek een dier rondgelopen die schapen doodbeet. De geruchten over een "wolf" werden steeds hardnekkiger. Totdat ie mand een dier op een video vast wist te leggen wat veel van een "wolf" weg had. Zeeuws- Vlaanderen had er een "wolf" bij en Nederland een boel wolvendeskundigen. Ik nodig u uit om eens een paar artikelen over wolven te lezen. Hierbij kan het boek van de KN- NV een goede leidraad vormen. U kunt het in de boekwinkel bestellen. Het is deel één van de serie "Europese Wildernis" geschreven door Henryk Okarma en is gedrukt door de Koninklij ke drukkerij G.J. Thieme. ISBN 90 804616 1 X. Verder biedt internet een uitkomst. Tik in de ver schillende zoekmachines het woord wolf in en u bent verzekerd van leesstof tot het voorjaar zijn intrede doet. Let overigens bij het zoeken ook even op de woorden "wolfshond" of "hybridewolf", of samenvoegsels van deze woor 12

de Steltkluut | 2001 | | pagina 14