4 en bosmuizen gevangen. Vanuit de muis bekeken is een in het oog sprin gend voordeel van structuurrijke vegetatie de beschutting tegen roofdieren. Maar ook een ho gere voedselopbrengst speelt mee, zoals die van bramen en vers braamblad voor rosse woel- muizen. Bovendien biedt een dichte vegetatie, bijvoorbeeld varens met daaronder een dichte strooisellaag, de kleine knagers een gunstig mi croklimaat. De invloed van de muizen op de ve getatie bleek ondertussen aanzienlijk. Met name boomzaden gaan er in grote aantallen aan. Veldexperimenten wezen uit dat muizen binnen drie dagen alle twee honderd uitgelegde zaden van zomereiken kunnen wegnemen. Sommige eikels worden ter plekke geconsumeerd, maar het gros wordt elders verstopt en opgeslagen. In tegenstelling tot eekhoorns, die slechts enkele grote voedselvoorraden creëren, leggen bosmui zen vele kleine, sterk verspreide voorraadjes aan. De muizen in het Wageningse onderzoek bra ken alle records van eerdere 'zaaddispersie'- experimenten: vindplaatsen waren er tot zestig meter van de uitlegplek. Het maximum was tot nu toe dertig meter. Aanvullende video-experimenten maakten dui delijk dat het vooral bosmuizen waren die met verrassende snelheid met de zaden aan het sle pen waren: een individuele muis haalde tot wel vijftig eikels op in een nacht. Kiemexperimenten op de Hoge Veluwe lieten zien dat de muizen met deze ijver een enorm negatief effect op de vestiging van bomen kunnen hebben. Gebiedjes waar wel of geen muizen bij konden komen ver schilden sterk qua aanwas van nieuwe bomen. Onbekend blijft hoeveel naar elders versleepte zaden, na door de muizen verspreid en verstopt te zijn, alsnog kiemen en opgroeien. Wellicht brengt dit natuurlijke bosvernieuwing met zich mee. Groenbeheer gebeurt niet alleen door de 'granivore' muizen. Ook herbivore muizen wer ken niet zozeer de zaden, maar kiemplantjes en blad naar binnen. Zo eten rosse woelmuizen grote aantallen zaailingen van bomen. Aardmui- zen en veldmuizen verwerken daarnaast ook nog grote hoeveelheden gras. Daarbij gaat het om een tiende van hun lichaamsgewicht per dag, ofwel zo'n twee procent van hun lichaams gewicht omzetten aan nat ofwel zo'n twee gram. Ze scoren daarmee relatief hoger dan runderen, die slechts zo'n twee procent van hun lichaams gewicht omzetten aan nat ofwel vers gewicht groen. Een hoge muizendichtheid, van zo'n vijf honderd per hectare, zorgt dus voor een con sumptie van een kilo per dag, waaronder ook ondergronds wortelmateriaal. Zo'n laag lijkende hoeveelheid legt niettemin ecologisch gewicht in de schaal: voor bijvoorbeeld vergraste heide op de Veluwe komt dat overeen met 0,01 procent van de totale bovengrondse biomassa per dag. Zo kan gedurende een heel groeiseizoen een aanzienlijk deel van de bovengrondse, maar ook ondergrondse vegetatie door muizen worden weggevreten. Helaas vullen ze daarmee niet het gewenste werk van de grotere grazers aan. Rund en muis zitten elkaar volgens de onderzoekers in de weg. Juist de door muizen zo gewenste struc tuurrijke vegetatie gaat er door aanwezigheid van grote grazers verloren. Nieuwe publicatie Geachte vogelaar(s),, Tot mijn genoegen kan ik u meedelen dat per heden een (verbeterde) herdruk is verschenen van De Nederlandse vogelnamen en hun bete kenis, geschreven door Henk Blok en Herman ter Stege. In het boek wordt aandacht besteed aan de her komst en betekenis van ruim 5000 volksnamen die gezamenlijk betrekking hebben op vrijwel alle in ons land voorkomende vogels. Naast Ne derlandse namen (veelal in plaatselijk dialect) komen ook namen in het Fries aan bod. De aanhoudende vraag naar dit reeds enkele jaren uitverkochte 'standaardwerk' heeft de au teurs doen besluiten een verbeterde en aange vulde heruitgave het licht te doen zien. Het boek kost f. 38,90 (inclusief verzendkosten) en is via internet te bestellen bij: www.beraboek.nl Eventueel kan ook een exemplaar van het boek bij de auteurs (in Waalre en Leidschendam) wor den afgehaald; de prijs is dan f. 35,00. Meer in formatie op de site: www.iae.nl/users/hits

de Steltkluut | 2001 | | pagina 25