Aan de Boskreek te Koewacht zijn ook rupsen gevonden, 14 op Judaspenning. Te Lamswaar- de zijn in een tuin ook een drietal rupsen ont dekt. Er zijn ook geen meldingen van vrouwelij ke vlinders uit Terneuzen. Wel zijn er mannelijke gezien nabij Ter Schorre', Kamerlingh On- nesstraat, de sportvelden en nabij het zieken huis 'de Honte'. Voor West Zeeuws Vlaanderen geldt eigenlijk hetzelfde. Oranjetipje(s) waargenomen te Bier vliet, Nieuwvliet, Sluis, allen van het mannelijk geslacht. Plantenkeuze In het 'wild' zal het vrouwtje eitjes afzetten op Pinksterbloem en Look-zonder-look. Hoewel er behoorlijk wat Look-zonder-look staat in het Li- niegebied te Hulst schijnen de Oranjetipjes toch te kiezen voor Judaspenning welke in de nabij gelegen tuinen staat. Blijkbaar moeten er volop heesterachtigen in de buurt van de waardplan- ten staan., zoniet geen eiafzetting. Bijvoorbeeld tin de Polderstraat tussen St. Jansteen en Abs- dale staat volop Pinksterbloemen in de sloot. Binnen de 300 meter afstand van een tuin vol Judaspenning. Ze kiezen voor de tuin! Een bete re schuilplaats voor verpopping. In en nabij de ^slootkant zijn geen heesters. Dus kan ik mensen ;die deze vlinder in de tuin willen hebben aanra den te kiezen voor Judaspenning in eerste in stantie en Damastbloem als alternatieve vlinder lokker in plaats van Look-zonder-look of Pink sterbloem. Dit is natuurlijk geen garantie dat de ze vlinder zal verschijnen. Veel mensen hebben Judaspenning in de tuin, maar knippen de zaad medaillons af vanwege de wildgroei en gooien daarmee de rups en dus voor volgend jaar ook de vlinder weg! En volhouden, eens komt er toch een Oranjetipje het mannetje is 'zichtbaar', het vrouwtje lijkt sterk op een witje en onzichtbaar. Gedrag Sommige mannelijke vlinders, misschien wel alle, hebben de eigenaardige (dat is mijn inter pretatie) gewoonte om steeds 'een blokje om' te vliegen. Dus oppassen als je ze telt! Zoals langs het bosje aan de Beneluxweg te Hulst aan het voormalige Galgenwater. Hier komt alle 6 tot 8 minuten een mannetje voorbij gevlogen. Het is steeds dezelfde welke 'een blokje om' vliegt. In de 'telperiode' heb ik altijd een papieren vrouw tjes vlinder in mijn agenda zitten. Ook hier laat ik deze nepvlinder los en na korte tijd komt het mannetje eens kijken. Er volgt geen contact, dus krast hij maar op. Het is dus duidelijk dat hij niet alleen op feromonen afkomt, maar ook het zicht van iets wits met de vorm als een vlinder. Daar om benadert hij ook alle witte vlinders zoals het Klein geaderd witje, wat bijna lijkt op de vrouwe lijke Oranjetip. Hij wordt wel achterna gezeten door het Bonte zandoogje, wanneer hij door het territorium van deze vlinder vliegt. Uitval Net zoals bij andere soorten vlinders zal er on getwijfeld een heleboel uitval zijn, alleen door wie en wat? Zijn het de kleine kevertjes of de schorpioenvlieg of spinnen? In het gebied van SBB aan de Wittebrugstraat te Hulst was nog iets raars aan de hand: namelijk rupsen in pau zestand. Late bloei van de Damastbloem, dus late zaaddozen waardoor de rups moest afrem men en wachten op de waardplant. Ze bleven verborgen tussen de bloemknoppen. Ideale biotopen met Pinksterbloem zijn hier praktisch verdwenen. De enige plaats is nog langs de Grote Kreekweg, sloot met nabij hees ters op de noordkant. Het voormalige Galgenwa- ter cq. oud kreekrestant met populier en rondom heesters. Hier echter geen rupsen kunnen vin den vanwege de weelderige groei van allerlei kruiden. Het staatsbos 'de Zoete Vaart' is als biotoop de laatste jaren met Pinksterbloem hele maal verloren gegaan. Enige reddingspoging: in 1998 Damastbloem uitgeplant en gezaaid. De Damastbloem planten hebben minder last van verstikking daar ze boven de kruidlaag uitko men. Hier werden in 2000 vier mannelijke Oran jetipjes tegelijk gezien en ook nog 10 volwassen rupsen. Ook het Groot koolwitje, het Klein gea derd witje en het Klein koolwitje mogen graag foerageren op deze Damastbloem. Net op tijd zijn de Oranjetipjes uit hert landschap verdwenen. Eind mei (28.05.2000) was er een zware storm met hevige plensbuien en gevolgd door op 3 juni met zwaar onweer en hagel. Het nageslacht was toen allang veiliggesteld. De 'laatste' Oranjetipjes werden gezien op 26 mei 2000, de 'laatste' rups op 23 juni 2000. Vanaf begin april 2001 ga ik weer kijken naar de Oran jetipjes. Mogelijk al eerder om een touwtje rond de Damastbloem te binden.

de Steltkluut | 2001 | | pagina 11