VICTOR WESTHOFF (1916 - 2001) GELEERDE NATUURBESCHERMER Op 12 maart heeft het natuuronderzoek in Ne derland een van zijn grote leermeesters verloren en de natuurbescherming haar laatste grote voorganger. Met passie heeft Victor Westhoff een groot deel van zijn leven besteed aan het bestuderen van planten en plantengemeen schappen, en zijn volle energie in dienst gesteld van natuurbeheer en natuurbehoud. Een weer slag daarvan is opgeslagen in meer dan 600 geschriften, waaronder een twintigtal boeken. Bekend werd hij vooral met Wilde Planten', een driedelig werk uit het begin van de jaren zeven tig. Met meer dan 100.000 verkochte exempla ren werd deze reeks een bestseller. Verder be horen tot zijn belangrijkste publicaties de Inlei ding tot de plantensociologie' uit 1942, 'Plantengemeenschappen in Nederland' uit 1969, 'De plantengroei van de Waddeneilanden' uit 1991 en zijn bijdrage aan de vijfdelige reeks 'De vegetatie van Nederland' (1995-1999). In 1947 promoveerde Westhoff op een onder zoek naar de vegetatie van Terschelling, Vlie land en Texel. Zijn bibliografie omvat ook poëzie en levensbeschouwelijk werk. Victor Westhoff was erelid van een groot aantal botanische vere nigingen en lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Hij werd op 12 november 1916 geboren in Sitoe- bondo op Java. Toen hij drie jaar was, verhuisde het gezin naar Nederland. Het gezin vestigde zich in het Gooi. Al snel werd Victor lid van de Door: Joop Schamirés Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstucie waar hij in 1937 de Plantensociologische We k groep oprichtte met het tijdschrift Kruipnieui s Ruim vijftig jaar later herhaalt de geschiede u; zich en is hij medeoprichter van de Plantensc; ologische Kring Nederland met het tijdsch if Stratiotes. Verscheidene keren heeft Westhoff vorm en n houd gegeven aan onderzoeksgroepen in Ne- derland: als hoofd van de afdeling Landschaf s verzorging van de ANWB, als wetenschappe ij» medewerker en docent aan de Landbouwhoce school te Wageningen, als hoofd van de afdeli ic Botanie en plaatsvervangend directeur van I e RIVON en als hoogleraar in de geobotanie aar de Katholieke Universiteit Nijmegen. Tijdens tal loze excursies kwam zijn leermeesterschap c volle bloei. Aan Westhoffs visie op natuurbeheer ligt I e standpunt ten grondslag dat menselijk handel ar de natuur kan verrijken. Klassiek is zijn voor dracht in 1945 in Drachten, waarin hij het beg ip halfnatuurlijke landschappen in Nederland intro duceerde. Dankzij dit inzicht om natuurgebied ar niet zomaar aan hun lot over te laten, zijn vee waardevolle levensgemeenschappen behouder Het levenswerk van Victor Westhoff zal alle ar daarom al nog lang naklinken. Hijzelf heeft on getwijfeld de stilte, die hij liefhad, gevonden, rre; af en toe wat tonen van Mozart, omgeven dco: wilgeroosjes die wiegen in de wind. Werkgroep Planologie: Vogel-/Roofvogel Zeeland: Landschapsbeheer/Bomen Planten: Insecten: Jeugd: CONTACTADRESSEN WERKGROEPEN: A. Paauwe, G.v.d.Nissestr 48, 4532 AE Zaamslag A. Wieland, Hattingalaan 12, 4561 XV Hulst L. Calle, Walstraat 7, 4531 ED Terneuzen P. Maas, Rembrandtlaan 11, 4532 HP Terneuzen J. de Bakker, Past. Willemsstraat 5, 4586 AJ Lamswaarde S. Dobbelaar, Bellamystraat 37, 4532 CR Terneuzen 24

de Steltkluut | 2001 | | pagina 26