te brengen. Dus gewoon zoals dat reeds tientallen jaren gebeurt, met een paar stevige weipalen en een rol prikkeldraad. Zorgen voor daadwerkelijke controle op naleving van regels. ondanks de borden die hier geplaatst zijn door het Waterschap, met de mededeling dat dit een rustgebied is voor vogels. Bij confrontatie met de overtreders komen steevast dezelfde argumenten naar voren om daar aanwezig te zijn, n.l. we doen dit al jaren, we wisten het niet, ik heb veel moeite gedaan om hier te komen en andere. Dit terwijl het gehele dijkvak tussen het gemaal Kampen naar Terneuzen we praten hier over meer dan 10 km dijk, overal vrij te betreden) is. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat een dergelijk klein stukje dijk en gebied, met zeer grote regionale, landelijke en voor sommige vogelsoorten zelfs internationale belangen, niet adequaat wordt gevrijwaard van genoemde vörmen van recreatie. 2. Aanleg windmolenparken omgeving. Er liggen plannen gereed om in zowel de Eendrachtpolder als in de Hooglandpolder windmolenparken aan te leggen. Aangenomen kan worden, dat als deze plannen doorgaan als voorgesteld, een verdere aantasting van vogelpopulaties zal plaatsvinden. Met name de molens in de Hooglandpolder zullen voor veel overlast zorgen: barrièrewerking, verstoring. Ook de meest oostelijke molens in de Eendrachtpolder staan op slechts enkele honderden meters van het gebied en zullen voor flink wat overlast zorgen. Een ander punt is de onderlinge afstand van de twee windmolenparken: die bedraagt hooguit 1 km. waardoor het gebied bijna volledig vanaf de landzijde geïsoleerd komt te liggen. Ook om deze reden dient er geen windmolenpark in de Hooglandpolder te komen. 3.Afslag van het schor. Hoewel exacte metingen ontbreken, heb ik sterk de indruk, dat het schor steeds verder afkalft. Dit is te zien aan de steile onbegroeide schorranden, die voorheen veel verder begroeid waren. MAATREGELEN 1. Reguleren recreatie. Het ervoor zorgen, dat het gebied niet betreden wordt en alleen vanaf de dijk te 1 bezichtigen is. - Het fietspad vanaf gemaal Kampen richting Zeedorp daadwerkelijk ongeschikt maken I voor recreatie, door een fysieke afsluiting aan 2. Aanleg Windmolenparken. Plan aanleg meest oostelijke windmolens Eendrachtpolder schrappen en zorgen voor voldoende afstand tot het gebied: 500 meter is wel het minimum. Plan aanleg windmolens in de Hooglandpolder geheel schrappen, vanwege bovengenoemde bezwaren. 3. Afslag van het Schor. Nauwkeurig onderzoek uit laten voeren wat er werkelijk aan de hand is en vervolgens de nodige maatregelen nemen. Algemene maatregelen: Het is onbegrijpelijk, dat een gebied, met aangegeven zeer grote natuurwaarden totaal geen beschermde status geniet. Het gebied dient dan ook onder de Natuurbeschermingswet gesteld te worden, zodat een adequate bescherming ook wettelijk kan worden afgedwongen. Aanleg van broed- en/ of rusteilandjes op enige afstand van het dijktalud, die bij hoog water niet bereikt kunnen worden, dient serieus te worden overwogen. Tot slot Gezien geschetste aanwezige natuurwaarden moet het mogelijk zijn, een beherende instantie te vinden, die zich wil inzetten voor het behoud van het Hellegatschor. De slappe houding tot nu toe van de dijkbeheerder, het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen, met betrekking tot het handhaven van de nodige rust op aangegeven rustplaatsen voor vogels zorgt ervoor, dat natuurwaarden continu in de knel zitten. Het is de hoogste tijd, dat hier een positieve verandering plaats vindt. Bovengenoemde maatregelen kosten natuurlijk geld. Gezien echter de ruime financiële middelen die voorhanden zijn om de verloren gegane natuurwaarden door de Westerschelde- verdieping te compenseren, moet het toch mogelijk zijn, om uit dit fonds voor bovengestelde maatregelen geld vrij te maken. Immers door deze verdieping dreigt ook het Hellegatschor verder af te kalven, wat koste wat kost voorkomen dient te worden. 9

de Steltkluut | 2001 | | pagina 11