SAMENVATTING STRATEGISCH BELEIDSPLAN 2001 - 20C6 Door: Marianne Luncar v INLEIDING In het strategisch beleidsplan is opgenomen voor welke zaken onze vereniging zich in de toekomst in gaat zetten. En op welke manier dat gaat gebeuren. Het bestuur organiseerde een tweetal brainstormavonden om ideeën die er onder de leden leven te inventariseren en om hierover te discussiëren De resultaten zijn gebundeld in een nieuw beleidsplan dat is vastgesteld tijdens de algemene leden vergadering op 24 april 2001 jl. De hieronder vermelde tekst is een samenvatting van de in het beleidsplan opgenomen tekst. U kunt een kopie van het beleidsplan te allen tijde opvragen bij het secretariaat. Indien u van mening bent dat er wijzigingen in opgenomen moeten worden, wordt u verzocht contact op te nemen met voorzitter Adri Paauwe of secretaris Lucien Cal Ie. SPEERPUNTEN 2001 - 2006 Natuurbescherming is de laatste tien jaar steeds meer verweven in de hele samenleving. Steeds meer organisaties, verenigingen en bedrijven zijn op een of andere manier actief op het gebied van natuurbescherming. Natuurbe scherming is niet meer voorbehouden aan een kleine groep "strijders". Dit is een positieve ontwikkeling, omdat natuurbescherming in het algemeen een breder draagvlak krijgt bij overheden. Anderzijds neemt de individualisering van de maatschappij een steeds grotere vlucht. Het lijkt erop dat natuurbescherming door/voor de burger steeds meer plaatsvindt vanachter het bureau of vanaf de comfortabele zitstoel. Het invullen van de acceptgiro voor de jaarlijkse bijdrage lijkt voor velen dé manier om "aan natuurbescherming te doen". Dit heeft tot gevolg dat de mate van betrokkenheid bij natuurbescherming minder intensief en oppervlakkiger wordt. De vereniging wordt geconfronteerd met het feit dat er enerzijds (steeds meer) specialistische kennis nodig is om betrokken te blijven bij bijvoorbeeld planologische zaken. Anderzijds is deze materie juist moeilijk te vertalen naar de achterban en/of een breder publiek ("aaibaarheidsfactor" is laag). De vereniging zal zich sterk moeten maken hlu breder publiek en de achterban te kunne blijven bereiken. Anderzijds zal zij moe e *- waken dat kwaliteit voorop blijft staan bove kwantiteit. Daarom kiest de Stelkluut de komende vijf jai een actieve opstelling waarbij kwalite voorop staat. Beleidsbeïnvloeding van natuurbe scherming en natuurbehoud. Zij springt niel in de verdediging maar in de aanval. Concreet betekent dit dat de werkgroep e een (nog) actievere rol gaan spelen in ha doen van onderzoek. De aanleg van nieuwe natuurgebieden zal door de Steltkluut worden voorgesteld aa'j overheden. De werkgroep planologie gaa aan leden vragen om voor bepaalde zake: zelf plannen te maken. Communicatie met de achterban en he j bredere publiek versterken. Internet speel hier een belangrijke rol in. Aandachtsgebieden: Estuarium Westerschelde (incl i Saeftinghe) EHS: de Putting, Groot Eiland, De| Braakman de ontwikkeling van de Kanaalzone Agrarisch cultuurlandschap DOEL De vereniging heeft tot doel natuurbeschermi ie in de ruimste zin van het woord. Ze doet dal door natuureducatie en -informatie te verzor gen, beleidsbeïnvloeding van overheden en alle andere instanties en groepen die zich rre natuur en landschap bezig houden. Dit houdt ir dat leden gestimuleerd wordt actief met dej natuur bezig te zijn in de vorm varl natuuronderzoek en landschapsbeheer. De laatste jaren is er regelmatig de vraag] neergelegd of de vereniging kleine landschapselementen of kleine natuurgebiedje in beheer of eigendom wil overnemen. De 4

de Steltkluut | 2001 | | pagina 6