I statuten voorzien hierin door te stellen dat de algemene vergadering toestemming moet geven. Omdat in voorkomende zaken voortvarend gehandeld moet kunnen worden moet het doel van de vereniging worden uitgebreid met: aankoop en beheer van kleine landschapselementen en natuurgebieden. Wel blijft voorop staan dat de vereniging zich sterk blijft maken in het stimuleren van aankoop en beheer door natuurbeherende instanties en andere organisaties. Aankoop en beheer door de vereniging wordt aldus uitsluitend ingezet als laatste redmiddel. ACTIVITEITEN De Steltkluut richt haar activiteiten op: 1. Beleidsbeïnvloeding ten behoeve van I natuur en landschap. 2. Natuuronderzoek 3. Natuurbehoud/ Natuurbescherming 4. Landschapsbeheer Natuurbeheer 5. Natuur- en Milieueducatie Natuurbehoud- en bescherming beleidsbe ïnvloeding Natuurbehoud- en bescherming kan door het in eigendom nemen en of beheren van j natuurgebieden of door beleidsbeïnvloe- ding. In de eerste plaats probeert de Steltkluut traditionele natuurbeheerders te I bewegen dit te doen. De aanleg van nieuwe natuurgebieden zal 3 door de Steltkluut worden voorgesteld aan overheden. Voor beleidsbeïnvloeding wordt samenge- I werkt met de Zeeuwse Milieufederatie. Ook zijn verschillende leden actief als lid van een landinrichtingscommissie of gemeentelijke adviescommissie en I proberen langs deze weg invloed op het beleid te hebben. Daarnaast is het van belang dat leden zich i beschikbaar stellen als kandidaat bij verkiezingen van gemeenteraad of waterschap. Wanneer ze worden gekozen kan "van binnen uit' worden gestuurd. Terugkoppeling en contact houden met de achterban via de werkgroep planologie is I dan van belang. Natuuronderzoek Natuuronderzoek wordt voornamelijk gedaan door en met medewerking van de werkgroepen. Het onderzoek kan zich richten op bepaalde gebieden of op bepaalde soorten. Deze onderzoeken kunnen met name in planologische zaken een belangrijke rol spelen. Wanneer een onderzoek is afgerond vindt rapportage plaats via het verenigingsblad of door middel van een apart verslag c.q. rapport. Natuuronderzoek is van belang voor het tot stand komen plannen met betrekking tot de aanleg van natuurgebieden. Landschapsbeheer Landschapsbeheer wordt gedaan in nauwe samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (S.L.Z.). Gereedschappen en faciliteiten van deze stichting worden door onze vrijwilligers gebruikt onder toezicht en begeleiding van medewerkers van de S.L.Z. Daarnaast wordt gewerkt in de gebieden die De Steltkluut in eigendom of beheer heeft. Voor deze gebieden wordt een goed beheerplan gemaakt. Er wordt voor dit beheer subsidie gevraagd. De Steltkluut kan ook voor particulieren beheerswerk uitvoeren. Natuur- en milieueducatie Natuur- en milieueducatie wordt door de Steltkluut gedaan in nauwe samenwerking met de IVN-afdeling Zeeuws-Vlaanderen, de Stichting Milieu Educatief Centrum Zeeuws- Vlaanderen, het Steunpunt Natuur- en Milieueducatie Zeeuws-Vlaanderen, Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, Staatsbosbeheer en Stichting Het Zeeuwse Landschap. De Steltkluut doet dit door het organiseren van excursies, bijeenkomsten en manifestaties, zoals een natuur- en milieumarkt. Ook de activiteiten van de jeugdgroep kunnen hierbij genoemd worden. In overleg met de hierboven genoemde organisaties worden alle activiteiten jaarlijks op elkaar afgestemd. De activiteiten worden gebundeld in een brochure "Natuur- en Milieuactiviteiten in Zeeuws- Vlaanderen" (zie Communicatie (intern en extern). Deze brochure verschijnt een keer per jaar. Excursies Gemiddeld wordt een keer in de maand een excursie georganiseerd met medewerking van de leden van de verschillende werkgroepen. Voor de deelname aan de excursies wordt 5

de Steltkluut | 2001 | | pagina 7