/X\ WNF de groenheid van stroom bij de vier grote energiebedrijfen (Essent, Nuon, Eneco en Remu). Daarbij is het WNF strenger dan de overheid. Bepaalde vormen van bio-energie komen er bijvoorbeeld niet in zie hierboven). Per 2002 wordt de controle overgedragen aan de stichting Milieukeur. Daartoe werkt het WNF samen met de grote energielevereanciers aan een gegarandeerd schone stroom. Diverse soorten stroom die de overheid wél als 'groen' bestempelt, zullen geen Milieukeur krijgen, omdat de WNF die als afvalverwerking beschouwt. In feite kan de consument dus kiezen tussen uit twee soorten groene stroom: de stroom die de overheid als groen bestempelt, en de stroom die WNF pas echt duurzaam noemt. Op dit moment fungeert het WNF-logo nog als garantie voor natuurzuivere groene stroom. Het logo is te vinden bij Essent, Nuon, Enenco en Remu. Nieuwelingen Energieconcurrent en Echte Energie zullen naar verwachting het Milieukeur krijgen. Wat zegt De Consumentenbond: "De energiebedrijven vertellen in hun campagnes voor groene stroom niet dat hun grijze stroom milieuonvriendelijker wordt. Uit kostenoverwegingen wordt grijze stroom - meer dan 95 procent van het stroomaanbod! - namelijk steeds meer uit het buitenland gehaald, waar vergeleken met Nederland vaak op een milieu-onvriendelijke manier wordt opgewekt." Greenpeace: "Er zou grootschalig moeten worden geïnvesteerd in duurzame energie, maar daar maakt men vooralsnog weinig haast mee in Nedrland.Als het gaat om windparken op zee zeggen de energiebedrijven dat de vergunningsprocedures in Nederland zo lastig zijn. Dat is zo, maar doe er dan wat aan en begin op tijd." Milieudefensie: "Stroom moet zo groen mogelijk zijn en in Nederland worden opgewekt. Als we op energiegebied een duurzame samenwerking willen, kun je niet je groene strom uit het buitenland gaan importeren. De omslag moet in Nederland komen, hier zal iets moeten veranderen op het gebied van stroom opwekking." Natuur Milieu: "Je kunt groene stroom kopen bij je energiebedrijf, maar je kunt ook zelf aan zonne- energie doen door een zonneboiler aan te schaffen. Mensen kopen wel een nieuwe auto of fiets, waarom geen zonneboiler? Daarnaast helpt besparing enorm. Zet de tv of computer écht uit en koop spaarlampen." Wereld Natuur Fonds: "De doelstelling van 10 procent duurzame energie in 2020 is alleen haalbaar als er tegelijk fors energie wordt bespaard. Zonder energiebesparingsbeleid is het dwijlen met de kraan open. Juist het beleid is een groeiende zorg van het WNF, sinds Economische Zaken dat heeft overgedragen aan de afzonderlijke ministeries. De controle is namelijk niet overgedragen." Zeeuws groen Delta Nutsbedrijven hebben een succesvolle campagne gevoerd om Zeeuwse groene stroomklanten te werven. Omdat deze campagne veel vragen opriep heeft de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) die vragen aan Delta Nutsbedrijven voorgelegd. Eén van de vragen betrof het bijstoken van de kolencentrale met afval. De ZMF en andere milieuorganisaties zien de energie die daarbij vrijkomt niet als echte groene stroom. Echt is wel de stroom van duurzame bronnen als wind, water en zon. Daarom heeft de ZMF aan Delta Nutsbedrijven gevraagd of klanten hun eigen groene stroompakket mogen samenstellen en zo kunnen kiezen uit energie van wind, water, zon en biomassa. Het antwoord is dat Delta Nuts daar nog niets in ziet. De ZMF ervaart dit niet als een klantvriendelijke opstelling. Bovendien kan het betekenen dat investeringen in echte duurzame energie achterblijven. In Nederland zijn er wel energiebedrijven die hun klanten een pakket echte groene stroom bieden of hun klanten het pakket zelf laten samenstellen zoals: "Echte Energie" en "De Energie Concurrent". De website: www.areenDrices.com geeft informatie over alle aanbieders en prijzen van groene stroom in Nederland. De on-line quiz test je kennis over duurzame energie. Bronnen: Jeanette van Ditzhuijzen: Ecostroom, Natuurstroom, Groene Stroom: What's in a name. In: Grasduinen juli 2001. Jan Moekotte: Delta Nuts: groen gezicht maar geen groen hart. In: Wantij juni 2001.

de Steltkluut | 2001 | | pagina 15