STELTKLUUT 45 JAAR NATUUR- EN MILIEUMARKT 2001 Op zaterdag 23 juni 2001 vond de 5° natuur- en milieumarkt plaats. De Steltkluut probeert deze "markt" ieder jaar samen met andere organisaties of verenigingen te organiseren. Deze keer werd samenwerking gezocht met gemeente Axel en de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel afdeling Axel ("verenigde marktkooplieden"). Voor de Steltkluut is 2001 tevens een bijzonder jaar: zij bestaat 45 jaar! In 45 jaar heeft natuurbescherming een gedaanteverandering ondergaan en is steeds meer ingebed in de maatschappij. Steltkluut 45 jaar Natuurbescherming is de laatste tien jaar steeds meer verweven in de hele samenleving. Steeds meer organisaties, verenigingen en bedrijven zijn op een of andere manier actief op het gebied van natuurbescherming. Natuurbescherming is niet meer voorbehouden aan een kleine groep "strijders". Dit is een positieve ontwikkeling, omdat natuurbescherming in het algemeen een breder draagvlak krijgt bij overheden. Anderzijds neemt de individualisering van de maatschappij een steeds grotere vlucht. Het lijkt erop dat natuurbescherming door/voor de burger steeds meer plaatsvindt vanachter het bureau of vanaf de comfortabele zitstoel. Het invullen van de acceptgiro voor de jaarlijkse bijdrage lijkt voor velen dé manier om "aan natuurbescherming te doen". Dit heeft tot gevolg dat de mate van betrokkenheid bij natuurbescherming minder intensief en oppervlakkiger wordt. De vereniging wordt geconfronteerd met het feit dat er enerzijds (steeds meer) specialistische kennis nodig is om betrokken te blijven bij bijvoorbeeld planologische zaken. Anderzijds is deze materie juist moeilijk te vertalen naar de achterban en/of een breder publiek ("aaibaarheidsfactor" is laag). De vereniging zal zich sterk moeten maken het breder publiek en de achterban te kunnen blijven bereiken. Anderzijds zal zij moeten waken dat kwaliteit voorop blijft staan boven kwantiteit. Het organiseren van de natuur- en milieumarkt is een van de middelen waarmee de Steltkluut hoopt op een versterking van de communicatie met de achterban en een breder publiek. Door het samenbrengen van alle organisaties die iets met natuur- en milieu te maken hebben, wordt overleg Door: Marianne Lundahl en samenwerking versterkt. Daarnaast krijgen de inwoners van Oost Zeeuws-Vlaanderen de kans alle organisaties naast elkaar te zien, wat deze organisaties doen, wat ze zouden moeten doen, wat de verschillen ertussen zijn, etc. Natuur- en milieumarkt 2001 De MKZ-crisis had ook effect op de voorbereidingen voor de markt. Teveel onzekerheden omtrent vervoer van landbouwprodukten en dus weinig aanmeldingen. Al met al fleurden toch nog 20 kraampjes de markt. Burgemeester J.F. Mulder gaf om 10.00 uur de aftrap door te markt te openen door het vervaardigen van een vlechtscherm van wilgentenen, pal voor het stadhuis. Het vlechtscherm symboliseerde de verwevenheid van de natuurbescherming in de huidige samenleving en van overheden in het bijzonder. De combinatie met de weekmarkt bleek een gouden greep: het was een mooi verlengstuk van de weekmarkt, maar wel met een eigen identiteit. Naast diverse informatiestands over natuur- en milieu werden diverse ambachtelijke (streek-)produkten tentoongesteld (klederdracht uit Axel) en verkocht zoals honing, kersen en biologisch geteelde rozen. Een muziekgroep uit Equador heeft de gehele dag tot 16.00 uur voor sfeervolle muziek' gezorgd. Kinderen konden deelnemen aan het "kraamspel" en konder zich gratis laten schminken. Al met al zijn er naar schatting rond de 1000 bezoekers geweest. Alle inspanningen werden tenslotte extra beloond. Gemeente Axel liet weten gecharmeerd te zijn van de markt en zou graag de komende jaren de natuur- en milieumarkt als terugkerend evenement op de lijst te hebben staan! 4

de Steltkluut | 2001 | | pagina 6