w 4 GROENE STROOM EN DE GUNST VAN DE PARTICULIERE ENERGIEVERBRUIKER Vanaf 1 juli 2001 kan elke particuliere energieverbruiker zelf bepalen waar hij zijn stroom koopt. Daarom deed eind maart het energiebedrijf Nuon miljoenen Nederlsnders alvast een aanbieding. Voor wat Nuon 'natuurstroom' noemt, betaalt de klant gemiddeld per jaar maar een paar tientjes meer. Nuon viste nadrukkelijk ook in de Zeeuwse vijver. Dat zette de Zeeuwse gas-, water- en elektriciteitsleverancier Delta aan tot een tegenoffensief. Delta toonde plotseling in een reclamecampagne een groen gezicht. Groene stroom wordt opgewekt met zon, wind, waterkracht of biomassa. Biomassa is bijvoorbeeld organisch afval, mest of (snoei) hout, waarmee bio-energie wordt verkregen. Een andere vorm van bio-energie is stortgas dat ontstaat bij vergisting van afval.Door groene stroom te gebruiken help je mee de C02- uitstoot, de grote veroorzaker van wereldwijde klimaatsverandering, te verminderen. Bovendien zijn zon, wind en water duurzaam: ze raken nooit op, in tegenstelling tot de fossiele brandstoffen zoals olie, gas en kolen. Kernernergie is C02-vrij, maar niet duurzaam, omdat het de generaties na ons opscheept met een afvalprobleem. Het Nederlands streven is om in 2020 tien procent van alle stroom duurzaam te produceren. Nu is slechts 1,5 procent van de Nederlandse elektriciteit groen, voldoende voor 500.000 huishoudens. Er zijn echter nog maar 250.000 huishoudens op groen overgeschakeld. En: op=op. Als er niet snel nieuwe groene energieprojecten komen, moet er 'nee' worden verkocht. Groene stroom is duurder dan fossiele energie. Toch betaalt de klant vaak hetzelfde voor schone en voor vuile energie. Dat kan doordat groene stroom niet wordt belast met eco-tax. Via groencertificaten controleert de overheid of de groene stroom die je koopt ook echt natuurvriendelijk wordt opgewekt. Alleen mét groencertificaat krijgt de leverancier voor de groen stroom vrijstelling van eco-tax. Nóg groener is stroom met Milieukeur. Door: Marian Langeveld Als je kiest voor groene elektriciteit, krijg je elektriciteit geleverd zoals ieder ander. Groene elektriciteit wordt via het bestaande elektriciteitsnet getransporteerd en gedis tribueerd. Afnemers van groene elektriciteit krijgen geen aparte elektriciteitsaansluiting. Op de werking van de huishoudelijke apparaten heeft groene elektriciteit dan ook geen negatieve invloed. Het belangrijke verschil is dat de hoeveelheid elektriciteit die je gebruikt, niet door fossiele brandstoffen is opgewekt, maar door duurzame bronnen. Het uitgangspunt van groene elektriciteit is dat tegenover elk verkocht kilowattuur groene elektriciteit een geproduceerd kilowattuur duurzame elektriciteit staat. In de praktijk betekent dit dat een afnemer van groene elektriciteit garanties heeft dat zijn totale elektriciteitsgebruik op jaarbasis door bijvoorbeeld een windturbine is opgewekt. Is bio-energie wel groen? De natuurorganisaties vinden niet alle bio- energie even groen. Stroom afkomstig van verbranding van kippemest, slib of huishoudelijk afval wordt afgewezen. Kippemest vanwege de herkomst uit de bio- industrie en omdat er vis het voer en de verwarmde hokken meer fossiele brandstoffen ingaan dan er aan 'groene' energie uitkomt. Slib is bijna chemisch afval en voor afvalverwerking heeft de consument al een keer betaald. De overheid daarentegen is al lang blij dat kippemest en ander afval netjes worden verwerkt en beschouwt deze bio-energie dus wel als groene stroom. Stortgas mag wel van de natuurorganisaties, mits het niet meer dan 30 procent uitmaakt van en groen-stroommix. Ook het verwerken van snoeihout, resthout uit de landbouw of bosbouw en van olifantengras tot bio-energie kan hun goedkeuring wegdragen. Milieukeur Het Wereld Natuur Fonds heeft de klimaatsproblematiek hoog in het vaandel staan. Daarom was het van meet af aan betrokken bij groene stroom. Sinds vijf jaar controleerthet 12

de Steltkluut | 2001 | | pagina 14