•f EVEN BIJBOMEN ingenomen is Nederland aan zet. Voor 1 december a.s. moet het Nederlandse standpunt definitief zijn. Zie ook het juni nummer van dit tijdschrift. Terwijl de discussie over de toekomst van het Schelde-estuarium nog volop gaande is, wordt nog steeds aan de tweede verruiming gewerkt. Al zijn de verdiepingswerken op zich zo goed als gereed, aan de wrakopruiming, de geulwandverdedigingen, het natuurcompen satieprogramma en de monitoring van effecten wordt nog hard gewerkt. Momenteel loopt de MER procedure voor de Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen en dit jaar wordt een nieuwe MER voor het Deurganckdok op de linkeroever bij Antwerpen verwacht. Provinciale Nota Soorten beleid Op 15 mei jl. hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de provinciale Nota Soortenbeleid vastgesteld. Deze maakt duidelijk welke maatregelen er in Zeeland moeten worden getroffen om te voorkomen dat zeldzame en bedreigde planten en dieren verder achteruitgaan of zelfs geheel uit Zeeland verdwijnen. In samenspraak met de natuurorganisaties, waaronder de Steltkluut, is een actieprogramma opgesteld, dat de komende jaren wordt uitgevoerd. Het Provinciale Bestuur van Zeeland wil de diversiteit van de Zeeuwse flora en fauna behouden en versterken. Daarvoor wil zij specifieke, soortgerichte maatregelen stimuleren die noodzakelijk zijn voor het overleven van de meest zeldzame en bedreigde planten- en diersoorten. In het bijzonder gaat daarbij aandacht uit naar soorten die karakteristiek zijn! voor Zeeland en die voldoende profiteren van het gangbare beleid voor natuur en milieu. Inl totaal komen ca. 200 aandachtsoorten voor soortgerichte maatregelen in aanmerking, verdeeld over ongeveer 35 ecologischs groepen. Zo is het in het Waterwingebied voorkomends] Korensla (zie boven) een aandachtssoort van het landschapstype: cultuurlandschap terreintype: akkers, soortgroep: akkerplanten. Landschapsvisie Er zijn geluiden om van Zeeland een Nationacl Park te maken. Er liggen plannen voer windmolenparken in Zeeuws Vlaanderen. Hulst wil graag meer nieuwbouw. Al deze plannen,I zullen gevolgen hebben voor het Zeeuws Vlaamse landschap. Onze vereniging is 45 jaar geleden onder andere opgericht voor het veilig stellen van het Blikken Weitje, waar nu dol toegangsweg tot de vaste oeververbinding rakelings langs loopt. Beetje bij beetje is het landschap in die 45 jaar behoorlijk verandert. Het is zaak dat de Zeeuws Vlaamse natuurorganisaties met elkaar een landschapsvisie ontwikkelen. Daarom hebben ZMF en het Zeeuwse Landschap een voorlichtingsbijeenkomst gepland op maandag 15 oktober 2001 (zie agenda). Laat u informeren en spreek een woordjn mee, ook als u geen lid bent van do planologiewerkgroep! Eergisteren waren wij te gast op de jaarlijkse buurtbarbeque. Ik vind zoiets een mooie gelegenheid om eens goed om me heen te kijken en te luisteren hoe de gemiddelde Zeeuws Vlaming, dus géén Steltkluutlid tegen ons landschap aankijkt. Natuurlijk worden er op zo een moment vragen gesteld, over de inrichting van de Braakman, Landinrichting of andere zaken die met de Zeeuws Vlaamse natuur te maken hebben. Het bleef rustig. Het was warm, het bier was niet Door: Hans van Hage, kritisch natuurliefhebbe te drinken en de stemming kwam er pas echt goed in toen iemand zijn gitaar pakte en een paar meezingers te berde bracht. We vlogen heen en weer tussen de Streets cf London en Blowing in the wind. via de Countr roads naar het schitterende "Laat ons een bloem" van Louis Neefs. Wie dit niet kent, doet er goed aan er eens aandachtig naar te luisteren.

de Steltkluut | 2001 | | pagina 10