'Ff PADDESTOELEN OP EN ROND POPULUS spec. Op de bladeren van de populier kunnen zich vlekken ontwikkelen die er voor zorgen dat het aangetaste blad afsterft door de schimmel Ventura macularis. Deze schimmel kan via de bladsteel in de jonge scheut binnendringen alwaar na de winter zich sporenkussentjes vormen. De ontwikkelde sporen zorgen in het voorjaar voor verdere verspreiding van de schimmelziekte: bladvlekkenziekte (schurft in de volksmond) en kan bij jonge zaailingen en nog jonge boompjes veel schade aanrichten. Zelfs in een jong stadium worden de populieren reeds aangevallen door schimmels. Toch gaat het meestal een lange tijd goed totdat een storm bij oudere bomen plots toeslaat of is het eigenlijk de paddestoel in combinatie met de storm die zorgt dat de boom op ca. een derde hoogte afbreekt? Meestal wordt dit veroorzaakt door de Fomes fomentarius en ook wel door een of andere oesterzwammensoort. Zichtbare paddestoelen zijn er nog niet maar de moederplant is wel aanwezig, zij het gemaskeerd, zodat we niets dan een houtachtig materiaal zien dat mogelijk zurig ruikt. Als zo'n afgebroken stam blijft liggen zullen er de komende jaren tientallen paddestoelensoorten het hout compleet afbreken cq. opruimen. Het opruimen begint eigenlijk al in een vroeg stadium zoals de in het voorjaar afgevallen knopschubben waar onder gunstige omstandigheden de Pezizella gemmarum, het Peppelknopschoteltje, op groeit. Van wortel tot en met het blad wordt zo de hele boom gebruikt. Je kan wel stellen dat er op 8 a 9 jaar, onder gunstige omstandigheden, van de hele boom geen stukje brandhout meer over is. Wanneer een gezonde boom gerooid wordt verdwijnen wel de mycorrhiza vormers, een in symbiose met de boomwortels levende schimmel(s) zoals de Tricholoma populinum. Een paar jaar geleden zijn de kaprijpe populieren langs de Zoete Vaart te Hulst gerooid en een paar jaar later zijn de Populierridderzwam, de Satijnvezelkop, de Populiervezelkop, de Grijze slanke amaniet en de Populiermelkzwam, allen symbiont met de populier, verleden tijd. Men heeft andere boompjes aangeplant, zoals lijsterbes. Hier kunnen de verdwenen soorten niets mee. Ze waren niet all round en vanuit mycologisch standpunt gezien zijn deze boompje Door: L.Noens oninteressant. Populier dat is pas interessant wat blijkt uit de lijst over zeven jaar onderzoek. Van de ruim 150 soorten is er eigenlijk maar ca.J 10% van de op en rond populier gevonden soorten die de voorkeur voor deze boomsoort heeft. De totaallijst beslaat toch zo'n 14% van het totaal aantal soorten van Zeeuws Vlaanderen, wat toch niet niks is! Typisch Op het zaagvlak van de stobben en zware takken verschijnt meestal als eerste de Paarse korstzwam en de Paarse knoopzwam al vrij snel na het rooien van de bomen. Nog zo'n zaagvlak figuur is sw Wollige bundelzwam, die bij 'zwaar hout' zich laat zien. Kleine stobben en dunne takjes zijn voor deze paddestoel ongeschikt. Een typische 'holle boom' soort is de Oranje hertezwam. Deze houdt blijkbaar niet van fel zonlicht, zit graag schemerig donker. Een 'snelle vogel' is de Vroege bekerzwan welke graag de spaanders en zaagselhoopjes gebruikt. Na 4 a 5 jaar is de maximale paddestoelen giftl wel bereikt om daarna langzaam te verminderen 1 en uiteindelijk te stoppen na 8 a 10 jaar mat op het wortelstelsel mogelijk nog de honingzwam die zomaar uit het gras tevoorschijn komt.... Nog even terugkomen op de Lijsterbesboom. Of J er is geen gedegen onderzoek op hel voorkomen van typische paddestoelensoorten 1 gepleegd, of er zijn inderdaad zeer weinig 1 soorten die deze boom kiezen. De enige sooll die ik kan vinden in het Nederlandse! paddestoelen bestand is het Lijsterbesrotkelkje Monilinia aucupariae. een vruchtrotkelkje. Eeil uiterst zeldzame soort en de verspreiding is zeer slecht bekend. Het is een biotrofe parasiet op dei bessen van de Lijsterbes (Sorbus aucuparia Vruchtlichamen op gevallen, zwart geworder besseb in april, een voorjaarssoort. Aldus hel Overzicht van de paddestoelen in Nederland, N.I M.V. 1995.Het stemt toch tot nadenken als over 50 jaar alle populieren vervangen zijn door bv. Lijsterbes BRON: E. Arnolds, Th. W. Kuyper, M. E. Noordeloos: Overzicht van de paddestoelen in Nederland. 12

de Steltkluut | 2001 | | pagina 14