>1 4 VOORAANKONDIGINGEN Dinsdag 11 December 2001: Algemene leden vergadering 14-15-16 december 2001: Beheersweekend te Hattem op de Veluwe Vanaf januari 2002: IVN Natuur(gidsen)cursus: Natuur in de omgeving, Flora en fauna, Ecologie, Ecologie en landschappen, Mens, Milieu en Maatschappij. NATUURSTEMMEN De Steltkluut bestaat 45 jaar en zoals het een respectabele vereniging betaamt, wil men dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ter gelegenheid van dit jubileum laat onze vereniging in samenwerking met dagblad B N De Stem een boek verschijnen met daarin een uitgelezen selectie van verhalen zoals die in de afgelopen jaren met de regelmaat van een klok verschenen zijn in de rubriek Natuurstemmen van dagblad B N De Stem. Alle Steltkluutleden zullen bij deze of de volgende Steltkluut dit jubileumboek toegestuurd krijgen. De verhalen, zo u wilt artikelen, zijn van de hand van Luciën Calle, Peter Maas en Mare Buise, zeker niet de minste auteurs binnen de Steltkluut. Bovendien zijn ze alle drie sterk verknocht aan de natuur en het landschap in hun omgeving. De foto's zijn van het duo Wim Kooyman en Camiel Schlestraete. Nu het concept voor mij ligt, valt me weer op hoe ieder van de schrijvers niet alleen een eigen stijl bezit, maar ook hoe ieder afzonderlijk vaak op een 'eigenwijze' eigen wijze naar de dingen kijkt of beleeft. Zo zal Mare vaak een waardevol gebied schetsen in een verhelderend historisch kader, Peter ietsjes meer de aandacht leggen op landschappelijke zaken en de planten die dat kader thuishoren, dan wel thuishoorden. Van Luciën vinden we een aantal artikelen over die verschijnselen in de omgeving die de meesten onder ons minder 'aaibaar' zullen vinden, zoals spinnen en pissebedden. Alle drie overigens, voorzien van de nodige humor en dito relativeringsvermogen, schromen ook niet om Door: Cyriel Smet hun groene vingertjes op te heffen en te leggen op wat 'zere' plekjes in onze samenleving. Maar wat alle auteurs (en artikelen) gemeen hebben, is behalve hun enthousiaste gedrevenheid en dito vakkennis het feit dat ze een sfeer uitademen van uitnodiging. Een uitnodiging om ook eens te beleven een uitnodiging om het op te gaan zoeken en zelf te ontdekken een uitnodiging om ter plaatse de sfeer op te snuiven. Zo wordt de lezer aan de hand van de schrijvers meegegidst naast Zeeuws Vlaamse pareltjes als de Cambronkreek, de Hoge Platen, het Blikken Weitje, de Doornendijk, Hof te Zande en de Kautergroeve, maar ook zullen we in een boom klimmen of vol verwondering in een regenton staren. Kortom, dit boek heeft het in zich om een plaats te krijgen in onze boekenkast, zodat we het steeds binnen handbereik hebben. Wat ik dan ook wil adviseren is om dit jubileumboek mede te gebruiken als 'achtergrond' bij de talloze fietsroutes die in de regio verschijnen. Want aan fietsroutes geen gebrek de laatste jaren, wel -althans in mijn ogen- aan begeleidende teksten bij de meeste routes. Dat euvel kunt u nu dus oplossen. Teken op de kaarten de beschreven plaatsen aan en ga/fiets er eens heen en neem uiteraard het boek mee. Bekijk de plaatsen, verwonder je, proef de sfeer en kom tot de ontdekking dat de omgeving het waard blijft om bekeken te worden. Dan zult u begrijpen waarom de auteurs als Steltkluters blijven hameren op behoud en bescherming van die omgeving. 5

de Steltkluut | 2001 | | pagina 7