A NIEUWS VAN HET BROEDVOGELARCHIEF Een aantal jaren geleden werd in de Steltkluut een overzicht gegeven van wat er het voorgaande jaar zoal aan gegevens was binnengekomen in het broedvogelarchief. Het leek ons nuttig en zinvol om dat over 2000 te herhalen. De reden is tweeërlei. Enerzijds dienen al die gegevens geen eigen leven te leiden in mappen en computerbestanden bij de beide archiefbeheerders. Ook andere mensen mogen hier weet van hebben. Anderzijds moet dit overzicht als stimulans dienen om gegevens op te sturen want zonder gegevens heeft een archief weinig zin. De laatste jaren is er zo'n beetje de klad in gekomen en bereiken hoe langer hoe minder gegevens het archief. Zozeer zelfs dat we ons gepast kunnen gaan afvragen of dat bijhouden nog wel enige zin heeft. De moderne ontwikkelingen hebben het archief niet onberoerd gelaten. Tot 1998 werden alle territoria van vogels handmatig ingetekend op sets A4-kaarten - 2 van deze kaartjes omvatten heel Oost Zeeuws Vlaanderen - die in dikke opbergmappen verdwenen.. Met het toenemen van de jaren werd dit systeem wat minder handelbaar en bovendien namen al die mappen ruimte in. Alex de Smet ontwikkelde daarop een elektronisch kaartje binnen het programma Mspaint en in 1999 werd hiermee proefgedraaid. Het beviel en hiermee wordt nu nog steeds gewerkt. Voordelen ten opzichte van het handmatige gebeuren zijn er legio. Alle kaartjes passen op twee diskettes dus nemen geen ruimte in. Bovendien is kopiëren van een diskette een fluitje van een cent waardoor het systeem veel minder kwetsbaar is dan voordien toen er slechts één enkele originele set was. Verder kunnen kaartjes via email worden verstuurd etc. We zijn er dus echt tevreden mee ware het niet dat de gegevensstroom begint op te drogen. Het jaar 2000 leverde ondanks de minimale respons een aantal leuke zaken op. De grauwe gans blijkt duidelijk in opmars in onze streek en het ziet er naar uit dat het niet echt lang meer zal duren eer we er West Zeeuws Vlaamse toestanden gaan krijgen. Te Canisvliet werden tussen de 30 en 35 Door: Mare Buise broedparen geteld en in de Putting en bij de Vlaamse kreek respectievelijk 4 en 5. Op deze laatste plaatsen zijn bovendien gedurende de zomermaanden flinke, vele tientallen tellende groepen niet-broedende vogels aanwezig. Hoor de grauwe gans hier van nature thuis, dat is nie het geval bij een aantal exoten dat ir toenemende mate wordt aangetroffen. Van de brandgans vonden we een broedgeval nabi Hulst. De Nijlgans was broedvogel op Canisvlie en van de Canadese gans werden 12 broedgevallen doorgegeven. Heel wat en de gegevens zijn verre van volledig weten we bi, deze soort. Plaatsen waar we thans ai Canadese ganzen aantreffen zijn Canisvliet. Grote gat Koewacht, Boschkreek Koewacht. Moervaart Hulst, Grote Putting, Zwanekreek Groot Eiland en Canisvliet. Dan gaat het met enkele eendensoorten heel wat minder goed: wintertaling 2 locaties met 2 territoria en zomertaling 3 locaties met 5 territoria. Uiteraard zullen er meer zijn geweest maar toch niet veel meer want deze eenden zijn beslist zeldzaam geworden en blijven ook ai zeker enkele tientallen jaren zo zeldzaam zonder echter helemaal te verdwijnen. Daartegenover staat een nieuwkomer, de krakeend, waarvan een twintigtal paar werd gemeld op 7 verschillende locaties, exclusief Saeftinghe. Plaatsen met krakeenden zijn Canisvliet, Vlaamse kreek, Cambronsekreek, Polsvliet, Graauwse kreek, Grote Vogel, Putting en de polderleiding Paal-Graauw. Stellig zijn er enkele tientallen meer. Talrijker is de fuut, geen nieuwkomer maar een soort die we nog steeds in toenemende mate aantreffen. Dat blijkt niet uit het aantal meldingen, verre van volledig, maar wel uit de locaties. De polderleidingen zijn in toenemende mate in trek.. Met betrekking tot zijn naaste verwant, de dodaars, is er helaas een heel ander verhaal te vertellen. Elk jaar komen er enkele territoria boven water maar het mag geen naam hebben. Ook nu weer werden op drie locaties dodaarzen gemeld en wel van Vlaamse kreek, Canisvliet en Buitenvest, drie locaties waar als vanouds altijd veel kans bestaat deze soort aan te treffen. Geen broedvogel maar 20

de Steltkluut | 2001 | | pagina 22