PURPERREIGER EN DE VLAAMSE KREEK Als gedreven vogelteller, hoop je ieder jaar wel weer eens iets bijzonders te zien in je telgebied. De Vlaamse Kreek is zo'n gebied, waar ieder jaar wel weer iets verrassends te beleven valt. Het jaar 1998 zou me niet teleurstellen. Al in mei werden een drietal Purperreigers gesignaleerd overvliegend bij Saefthinge. De Purperreiger is een echte moerasvogel, die vaak in het riet zijn nest bouwt en in kolonies nestelt. Hij is een maatje kleiner dan zijn broer de Blauwe reiger, die vooral in bomen nestelt. De Purperreiger dankt zijn naam aan de purperen kleur van zijn verenkleed. Via de boswachter Hans van Hage, hoorde ik dat hij mogelijk een Purperreiger heeft gezien aan de kreek op 9 juni aan de achterzijde van de kreek in een brede rietkraag met openingen. Op 15 juni ga ik 's avonds nog even een kijkje nemen aan de kreek en zie in de weide 4 grote reigers zitten en iets verderop zit een kleinere. Met de kijker is in de lichte schemering duidelijk te zien, dat het hier om 4 Blauwe reigers en een Purperreiger gaat. De Blauwe reigers proberen de kleinere Door: Huub Bun A Purperreiger steeds te verjagen, maar de purperreiger blijft toch steeds in de buurt, terwi I hij af en toe zijn schorre roep over de kreek laet schallen. Een prachtig schouwspel Voedselconcurrenten onder elkaar. Het is een paar dagen later, als ik besluit nogl eens te gaan kijken of de Purperreiger er nog zit. Het is alweer een prachtige zwoele zomer avond als ik aan de kreek op 19 juni een roepende Kwartel in een papaverveldje hoor en tevens op twee plaatsen alarmerende Bruine kiekendieven tegenkom, die volop met grote1 jongen zitten. In de verte vliegt een Steenuil ir de buurt van zijn nest. Als ik op de terugweg langs de brede rietkraag loop, vliegt plotseling op enkele meters de Purperreiger weer op, die: vervolgens een vijftig meter verderop weer bij de kreek gaat zitten. Dit blijkt nagenoeg dezelfde plaats te zijn als waar de boswachter de voge gezien heeft. Hij zit er dus nog steeds Ondertussen is het bijna 22.00 uur geworden Het is donker geworden en de Blauwborster laten zich nu ook wat minder horen. Nog eer enkele Waterral hoor ik nu. Via Hans van Hage hoor ik ,dat hij twee vogels gesignaleerd heeft die ook nog een keer gezien zijn bij een excursie door een gids van Staatsbosbeheer, terwijl ze weer in de buurt van de brede rietkraag bij de knotwilgen opvlogen. Dat klinkt interessant, hei gaat hier waarschijnlijk om een paartje Purperreigers. Op 7 juli loop ik een klein rondje langs de kreek; het is redelijk koud 17 graden zwaar bewolkt en een krachtige wind. Er is geen reiger te bekennen. Op 14 juli loop ik 's middags weer langs de kreek en op dezelfde plaats ongeveer vliegt weer een Purperreiger op. Wat op valt is nu, dat de vogel naar boven vliegt en in de buurt blijft rondcirkelen. Als ik me een verstop achter een van de knotwilgen, komt hij dichter naar me toegevlogen om te kijken of ik er nog ben. Dit lijkt heel sterk op het gedrag van een vogel in de buurt van zijn nest. Mogelijk is hier toch sprake van een broedgeval. Op 19 juli. ga ik terug kijken met Alex Wieland en Sandra Dobbelaar. Het is 's middags en erg warm. In de buurt van een mogelijke nestplaats is geen reiger te bekennen. We besluiten om niet naar een nest te gaan zoeken in het riet in verband 22

de Steltkluut | 2001 | | pagina 24