NATUURKALENDER Oktober is de mooiste herfstmaand. Overal I schieten paddestoelen uit de grond. Bomen hebben allerlei kleuren. Er zijn volop vruchten te vinden. En trekvogels vliegen door de lucht. Een prachtige maand om er opuit te trekken en uw eigen natuurkalender te maken. Noteer wat u op een bepaalde dag in oktober opvalt. In oktober kan het behoorlijk misten. Let dan 's morgens op lage struiken. Ze zitten vaak vol met spinnenwebben die op grijze hangmatjes lijken. De spinnen liggen niet in de matjes, maar hangen eronder. Diertjes die in de hangmatjes terecht komen, worden door het spinsel heen getrokken en opgegeten. Deze maand kan het 's nachts al een beetje vriezen. Dan is het met sommige tuinplanten meteen gedaan. Ze zakken als een pudding in Ikaar. Maar veel wilde planten bloeien vrolijk oor. Let er maar eens op. Kijk deze maand ook eens naar het blad van de gewone esdoorn. U weet wel, die boom waarvan het blad in de Canadese vlag staat. Vaak hebben de bladeren grote zwarte vlekken. Die 'inktvlekken' ontstaan door een zwam die in het blad leeft. Paddestoelen zijn eigenlijk vruchten van een schimmelplant. Die plant groeit onder de grond. Ze ziet eruit als een wirwar van witte draden. De ene dag zie je geen paddestoelen, de volgende dag staan er een heel stel. Door hun verscheidenheid aan vorm en kleur hebben ze al eeuwen in de belangstelling gestaan. Hun leefwijze alleen al is een uiterst boeiend fenomeen. Zo groeit de ene soort op rottend hout, de andere op etenswaren, een derde in symbiose met beuk of eik. Paddestoelen zijn echte opruimers die de natuur niet kan missen. Bij de een zie je de plaatjes aan de onderkant van de hoed. bij een ander buisjes of stekels en sommige paddestoelen lijken wat op kleine bal met een gat erin. Aan kleurenrijkdom is geen gebrek: van roetzwart tot melkwit, van fel geel tot zacht lila en alle kleurschakeringen daartussen. Een van de opvallendste kenmerken van de herfst is het verkleuren van de bladeren aan bomen en struiken. Het lijkt net of alles dood gaat, maar eigenlijk is het sterven van de bladeren onderdeel van een overlevings strategie. Bomen en struiken maken zich klaar voor de winter. Maar niet alle bomen verkleuren en verliezen hun blad. Sommige bomen blijven het hele jaar door groen. Aan veel struiken hebben de bessen de meest verleidelijke kleuren om vogels te lokken; wit, paars, blauw, rood, oranje of zwart. In het bos vindt u stuiten op groepjes voedselzoekende vogels, zoals diverse mezen soorten, vaak in gezelschap van goudhaantjes. Groepjes sijsjes voeren acrobatische toeren uit in elzen en berken om de zaadjes te bemachtigen en spechten hakken verwoed op hazelnoten en dennenappels. Eekhoorntjes zoeken, net als de mens, naar eikels, kastanjes, beuken- en hazelnoten. Duizenden spreeuwen verzamelen zich op vaste plaatsen om de nacht door te brengen. Dat kunnen hoge bomen in een stad zijn. Maar ook rietvelden langs de rivier. Voor ze gaan slapen, houden ze een schitterende vliegshow. In grote wolken zwieren ze door de lucht. En ze veranderen steeds allemaal tegelijk van richting. Waar u nog meer op kunt letten: Er scharrelen deze maand heel wat jonge egels rond Zitten er nog bijen op de bloeiende klimop? Zoek op dood hout naar paddestoelen in de vorm van een gewei Groepen ganzen vliegen in V-vorm over uw hoofd Wanneer zag u de laatste zwaluw? In sommige sloten ligt een dikke laag kroos Ziet u nog kikkers in het gras? 27

de Steltkluut | 2001 | | pagina 29