NIEUW IN DE (BOEKEN)KAST □oor: Marian Langeveld Praktisch natuurbeheer: vlinders en libellen Dick Goenendijk en Titia Wolterbeek. KNNV Uitgeverij, Utrecht. 27,95 euro fl 61,59 Vlinders en libellen vormen in dit boek de rode draad. De eisen die deze insecten aan hun leefomgeving stellen kunnen goed gebruikt worden als uitgangspunt voor natuurvriendelijk inrichten en beheren van groene ruimtes. Vanuit dit idee worden eerst de achtergronden van ecologisch beheer en wat daar bij komt kijken behandeld. Daarbij komen ook aspecten van inventarisatie, monitoring, communicatie en natuureducatie aan de orde. Daarnaast komen uitvoerig alle aspecten van het natuurvriendelijk aanleggen en beheren van allerlei biotopen zoals graslanden, bosranden, oevervegetaties en siergroen aan de orde. Met de concrete tips in dit nieuwe boek kunnen mensen daadwerkelijk iets betekenen voor vlinders en libellen en daarmee voor alle natuurlijke bewoners van kleine stukken groen. Vlinders in de tuin - tuinideeën en praktische tips Inge van Halder, Liesbeth ten Hallers-van Hees en Tim Pavlicek-van Beek. Met tekeningen van Marjolein Bastin. KNNV Uitgeverij, Utrecht. 16,95 euro fl 37,35 Welke planten trekken vlinders aan? Hoe maak ik een bloemwei? Welke libel heb ik in mijn tuin zien vliegen? Is het erg dat ik mieren in de tuin heb? Hoe krijg ik hommels in mijn tuin? Deze en vele andere tuinvragen worden beantwoord in dit boek. Het boek is bedoeld voor iedereen die er plezier aan beleeft te zien welke kleine dieren meegenieten van de tuin en daar de inrichting en het onderhoud ook op willen aanpassen. Naast de vlinders en libellen komen zo nog veel meer mooie en bijzondere dieren naar de tuin. Want tuinieren voor vlinders en libellen is ook: tuinieren voor metselbijtjes, witte reuzen en schaatsenrijders. Het geheel is geïllustreerd met vele kleurenfoto's en tekeningen van Marjolein Bastin. De onvrije natuur - Verkenningen van natuurlijke grenzen Red: Joost Tinbergen, Jan Bakker, Theunis Piersma en Jos van den Broek. KNNV Uitgeverij, Utrecht, fl 57,50 Dieren en planten lijken onbekommerd te leven in de vrije natuur. Het tegendeel is waar: ook voor hen zijn er grenzen! Ze blijken vaak gebonden aan strakke regels om te over leven. De onvrije natuur is een bloemlezing uit modern ecologisch veldonderzoek. De strijd om het bestaan wordt door de onderzoekers op de voet gevolgd. De 35 bijdragen zijn gegroepeerd rond zes thema's. Eerst komen verhalen over 'Draagkracht' aan bod. De draagkracht van een gebied is waarschijnlijk in grote mate afhankelijk van de hoeveelheid 'Voedsel', en daar concentreren de volgende bijdragen zich op. Individuen verschillen van elkaar en ze zijn niet vrij in hun keuzes. Individuele keuzes en beperkingen' vormen het onderwerp van de derde groep verhalen. Reproductief succes en overleving (fitness) hebben alles te maken met 'Seks, geweld en sociaal verkeer', het vierde thema. Maar het succes van bepaalde individuele foerageer- of sociale strategieën komt weer tot uitdrukking in de samenstelling en de grootte van de populaties, het vijfde thema. Hoe belangrijk de door (veld)biologisch onderzoek bereikte inzichten voor het praktische natuurbeheer zijn, komt in het zesde thema aan bod. Schrijver Koos van Zomeren houdt ons in de laatste bijdrage een spiegel voor. De onvrije natuur is voor een breed publiek toegankelijk: voor geïnteresseerden in ecologie, voor vogelaars en andere natuurliefhebbers, maar ook voor vakmensen in het (natuur- en agrarisch) onderwijs, natuurbeheerders en ecologen. Het Plantenjaar. Het jaar rond met de planten om ons heen Jaap Mennema en foto's van Evert Boeve. Bosch Keuning, Baarn. fl 44,50 Geïnspireerd door het fameuze boek: Het Vogeljaar van Jac. P. Thijsse stelde Jaap Mennema een bundel samen over de planten om ons heen. Per maand wordt brede informatie gegeven over diverse planten, die op dat moment de aandacht vragen. Vele oude volksnamen worden genoemd en verklaard, alsook medische toepassingen in vroegere tijden. Spelenderwijs komt de lezer meer te 17

de Steltkluut | 2002 | | pagina 19