weten over verschillende botanische termen, die wellicht moeilijkheden hebben gegeven bij het determineren. Ook wordt nader ingegaan op de geschiedenis van de Nederlandse en wetenschappelijke namen, alsmede over het ontstaan van enkele landschapstypen. In het algemeen heeft de schrijver gekozen voor de planten, die mij in de diverse maanden het meest opvielen en waarover wat 'leuks' kon worden verteld. Dat leverde in de maanden mei en juni het minste moeite op, maar lastiger waren de wintermaanden. Gelukkig vallen dan de bladeren van de bomen en halen we de kerstboom in huis. Er is altijd wel iets te vertellen van de planten om ons heen, wat de beginnende plantenliefhebber interesseert en wellicht tevens bruikbare gegevens bevat voor de excursieleider en natuurgids. Goudplevieren en wilsterflappers. KNNV Uitgeverij, Utrecht, fl 59,95 Goudplevieren, beter bekend onder de volksnaam wilsters, doen tijdens hun trek naar het zuiden de graslanden van Noord- en West- Nederland aan. Deze gebieden vervullen een sleutelfunctie in het voortbestaan van deze vogelsoort. Tegenwoordig is de goudplevier beschermd, maar eeuwenlang werd hij in Nederland gevangen met het zogenaamde wilsternet. De 'wilsterflappers', zoals de vangers heten, gebruikten de vogels voor eigen consumptie of voor de buitenlandse handel. Sinds 1950 is dat verleden tijd. De oude jachtmethode is getransformeerd tot een moderne veldbiologische onderzoeksmethode. In Goudplevieren en wilsterflappers worden cultuurhistorische aspecten van de wilstervangst verweven met biologische kennis over de vogels. De Interactieve Paddestoelengids. Gerrit Keizer. Natuur en Techniek. ISBN 9021596105 (verschijnt half november); fl 99,00. Op deze nieuwe cd-rom vindt u uitgebreide informatie over bijna negenhonderd paddestoelen, lagere schimmels en slijmzwammen die in het laagland van West- Europa voorkomen. Iedere soort is voorzien van een beschrijving van uiterlijk, geur en eetbaarheid. De cd-rom bevat een unieke fotocollectie met meer dan 1050 afbeeldingen. Tevens vermeldt hij plaats van voorkomen in Nederland, status van zeldzame en bedreigde paddestoelen en eventueel gelijkende soorten. Met de determinatiesleutel kunt u een groot aantal van de meest voorkomende onbekende paddestoelen identificeren. Deze interactieve cd-rom over Nederlandse paddestoelen mag niet ontbreken in de collectie van de natuurliefhebber en de(amateur) mycoloog. Op deze cd-rom: Educatief multimediaprogramma voor bijna 900 soorten paddestoelen en slijmzwammen in het laagland van West-Europa Snelle zoekfuncties op wetenschappelijke en Nederlandse naam Verklarende woordenlijst Quiz met verschillende moeilijkheidsgraden om paddestoelen te leren kennen. Minimale systeemeisen Windows 95 of 98, Pentium processor, 16 MB RAM Kleurenmonitor met 16-bits videokaart 4-speed (of snellere) cd- romspeler Insecten van Europa. Heiko Bellman en Wijnand R.B. Heitmans. Natuur en Techniek. ISBN 9021595087; fl 99,00 Van alle groepen van levende wezens tellen de insecten de meeste soorten. Deze unieke multimedia-cd-rom presenteert gedetailleerde en recente informatie over meer dan 1000 soorten: beschrijving van de soort, habitat, voorkomen, afmeting en vliegtijd. De cd-rom is geïllustreerd met foto's van levende dieren. Speciaal is de omschrijving van de zeldzame en/of bedreigde dieren de status voor België en Nederland. Van de sprinkhanen en krekels is tevens het soortspecifieke geluid te beluisteren. Deze cd- rom mag niet ontbreken in de collectie van de natuurliefhebber en de (amateur) entomoloog! Ook is deze cd-rom ideaal voor gebruik in het onderwijs en natuureducatie. Minimale systeemeisen: Windows 95 of 98, Pentium processor, 32 Mb RAM, Een kleurenmonitor met 16-bit videokaart en een 4- speed (of snellere) cd-romspeler. 18

de Steltkluut | 2002 | | pagina 20