1 SBB PRIJS: STEMMING OVER INGEDIENDE PROJECTEN In de laatste Steltkluut berichtten we u over het heugelijke feit dat De Stelkluut de Schermbeekprijs heeft gewonnen. Staat sbosbeheer stelde 5000 gulden beschikbaar voor een natuurproject. U werd gevraagd ideeën aan te dragen voor die projecten. Inmiddels hebben we een lijstje met voorstellen binnen. Daarbij zitten allerlei leuke, nuttige en creatieve zaken. We hebben alle projecten ter beoordeling voorgedragen aan SBB. Van de 8 projecten zijn er helaas slechts 2 als kansrijk geacht door SBB. De redenen daarvan zijn dat sommige projecten heel veel duurder zijn dan die fl 5000, andere al in de planning zijn opgenomen, of niet uitvoerbaar zijn etc. De volgende stap zal nu zijn dat u een keus kunt maken uit een van de twee wel kansrijke projecten. U kunt uw favoriete project kenbaar maken door even een kaartje, briefje, of emailtje aan het bestuur of de redactie te sturen. We kiezen ervoor om hieronder in beknopte vorm een overzicht van alle ingediende projecten te geven. Eerst de eerste twee projecten waaruit u uw keuze kunt maken (project 1a, 1b en 2). Om edere schijn van corruptie of vriendjespolitiek egen te gaan kiezen we ervoor om niet de namen van de indieners te vermelden. Soms nebben we de oorspronkelijke brieven flink ngekort. Wel hebben we zoveel mogelijk astgehouden aan de letterlijke formuleringen. De verkiesbare projecten: 1 a, Het plaatsen van een vogelkijkhut in het vogelreservaat De Putting te Hengstdijk. De Putting is een open gebied waarbij snel verstoring van vogels plaatsvindt. Door een goede plaatsing van een dichte hut (houten wanden met dak) kan een prachtig zicht op de aanwezige vogels worden gecreëerd. 1 b, De Grote Putting wordt gekenmerkt door het open, natte en hollebollige karakter. Paden en wegen aanleggen om het gebied toegankelijker te maken is een bedreiging voor de natuur waarden. Daarom is het zinvol om een voorziening aan te leggen aan de rand van het gebied. Het moet iets zijn waarvan je een groot deel van het gebied kunt overzien, wat niet Door: Lucien Calle hinderlijk is in het landschap en wat geen verstoring met zich meebrengt. Een uitkijplateau-heuvel van enkele meters hoog aan de rand van het gebied kan ervoor zorgen dat het gebied goed te overzien is. De grond hiervoor kan gehaald worden uit een nog niet ingericht deel van de Putting. Zo kunnen ook vogels-planten-amfibieën profiteren. Noot van het bestuur: Deze twee eerste ideeën lijken sterk op elkaar. Om elkaar niet in de wielen te rijden kiezen we ervoor om deze twee voorstellen samen onder een nummer (1a en 1b) te rangschikken. Zodat dan het aantal stemmen bij elkaar opgeteld kan worden. Uiteraard kunt u daarbij wel aangeven of u kiest voor 1 a of 1 b. 2, Het beoordelen van alle SBB terreinen op de vraag hoe de natuurwaarden in die terreinen kunnen worden versterkt. Hiervoor worden alle Steltkluut werkgroepen, ieder vanuit haar eigen specifieke deskundigheid, uitgenodigd om hieraan mee te doen. Het accent ligt daarbij op kleinschalige beheersadviezen en op zaken waarbij De Steltkluut zelf een rol in de uitvoering zou kunnen hebben, b.v. door de knotwerkgroep. Alle ideeën worden gebundeld in een rapportje en gepresenteerd aan SBB. De 5000 gulden te gebruiken voor opstellen rapport en uitvoering van de maatregelen. De andere projecten 3, Het opknappen van de monumentale bomen langs de Eeckse weg te Walsoorden. De essen staan geregistreerd bij de Bomenstichting maar tonen tekenen van verval: veel dood hout en terugstervende kronen. Voorstel om deze bomen te snoeien door verwijderen dood hout en kronen uit te dunnen. De tussenstaande populieren zouden voor de toekomst behouden kunnen blijven door bij deze bomen de takken flink terug te zetten. De prijs besteden als cofinanciering, de overige financiers: Bomenstichting, SBB, sponsors? en Gemeente? 4, Het maken van een plan voor het herstel van de beplanting en de vegetatie van de Boudeloodijk te Lamswaarde (i.s.m. de 21

de Steltkluut | 2002 | | pagina 23