15 juli 1996 terwijl ze zat te broeden en ze was eerder waargenomen van 17-22 februari 2001 bij Kothen in Brandenburg in het oosten van Duitsland. Het betreft tevens de enige andere waarneming en dat is opvallend. Een gans van meer dan vijf jaar is vaak al enkele tientallen malen gezien. Mogelijk is het een aanwijzing dat de vogel ergens in Midden-Europa heeft overwinterd, waar er misschien wel minder naar halsbanden wordt gekeken. Toch eens kijken of ik Castelijnsova niet een keer zo ver krijg om 's winters ergens in het oosten eens wat halsbandjes te gaan scoren. Krijgen ook Zeeuws-Vlaamse ganzen halsbanden? Je ziet maar waartoe het aflezen van halsbanden al niet toe kan leiden. Het is hartstikke leuk en levert in relatief korte tijd zonder al te hoge kosten een boel informatie op. Vandaar dat de VWG overweegt een flink aantal in Zeeuws-Vlaanderen broedende Grauwe Ganzen van halsbanden te voorzien. We weten namelijk niet of de vogels die in Saeftinghe broeden zich mengen met de vogels die van West Zeeuws-Vlaanderen tot en met het Groot Eiland broeden, en waarvan wordt aangenomen dat het afstammelingen van in het Belgische Zwin uitgezette Grauwe Ganzen zijn en daardoor het gedrag van beide populaties verschilt. Het zou me biet verbazen als een deel van de 'Saeftingheganzen' in gezelschap van Scandinavische en Duitse vogels naar Spanje trekt om daar te overwinteren en de 'Zwinganzen' dat niet doen. Uit soortgelijk onderzoek aan Grauwe Ganzenpopulaties elders in Nederland is dat namelijk ook gebleken. Dank aanEckhart en Christine Kuijken voor het beschikbaar stellen van de foto. Geraadpleegde literatuur Andersen, A 2001. ArtDatabanken. Faktablad Anser erythropus - Fjalgas. Internetsite: http:// www-umea.slu.se/MiljoData/webrod/Faktablad/ anse_ery.PDF. Berg, L van den in Madsen J., Cracknel G. Fox T. (eds.) 1999. Goose populations of the Western Paleatric. A revieuw of status and distri bution. Wetlands International Publ. 48. Wet lands International, Wageningen, Nederland. Buijs, R.J. Thomson D.L. 2001. Van 1911 tot en met 2000: een overzicht van geringde en teruggemelde vogels in Nederland. Op het vinkentouw 95: 2-79. Cottaar, F. 1993. Dwerggans met halsband in Nederland. Dutch Birding 15 (6); 266. Castelijns H., Maebe J., Van Kerkhoven W. 1998. De Grauwe Ganzen Anser anser van het Verdronken Land van Saeftinghe, aantallen, trends en voedsel. Oriolus 64: 90-102.. Essen, L von., Ouweneel G.L. Berg, A van den 1993. Herkomst van gekleurringde Dwerggans te Strijen. Dutch Birding 15 (5): 22224.0- Lorentsen, S.H., 0ien, I.J., Aarvak, T. Markkola, J., Essen, J. von, Faragö, S., Morozov, V., Sy- roechovsky, E. jr. Tolvanen, P. in Madsen J., Cracknel G. Fox T. (eds.) 1999. Goose popu lations of the Western Paleatric. A revieuw of status and distribution. Wetlands International Publ. 48. Wetlands International, Wageningen, Nederland. Preuss, N.O. 2001 Hans Christian Cornelius Mortensen: aspects of his life and of the history of bird ringing: Ardea 89 (1): 1-6. Advertentie DE WESTERSCHELDE, EEN WATER ZONDER WEERGA Dr. A.M.J, de Kraker (red.) Ontstaansgeschiedenis en kaart beeld, havens, handel en scheep vaart, verkeer, verdronken dorpen, oorlog en verdedigingswerken, natuur en milieu en andere aspec ten van de Westerschelde. Verschijning: najaar 2002 Zie bij deze Steltkluut bijgesloten brochure. 12

de Steltkluut | 2002 | | pagina 14