VOOR EEN MOOI EN LEEFBAAR NEDERLAND Nederland is een mooi land om in te wonen, werken en te leven. Maar hoe zit dat in 20202? Is ons land dan nog echht leefbaar? Een groot aantal organisaties uit de wereld van natuur, water, recreatie en milieu maakt zich hier zorgen over. Aan het Nederland van 2020 wordt nu gewerkt. De keuzes van vandaag bepalen de leefbaarheid van morgen. Voor leefbaar Nederland in 2020 moeten we de kansen voor natuur, water, recreatie en milieu met beide handen aangrijpen. Er zijn forse investeringen nodig in de kwaliteit van natuur en milieu, in de waterhuishouding, in de aanleg van grote natuur- en recreatiegebieden en in nationale landschappen. Voor een mooi, leefbaar Nederland is de komende tien jaar 3 miljard gulden per jaar nodig. Veel geld, maar het levert méér op dan en schoon milieu en een rijke natuur. De investeringen zorgen ookvoor een beter woon- en investeringsklimaat en hebben daarmee een positief effect op volksgezondheid en welzijn. Bovendien bevorderen ze de werkgelegenheid en het toerisme in het landelijk gebied. Natuur ruimte Nederland biedt onvoldoende plaats om alle belangen onbeperkt de ruimte te geven. Natuur, water en recreatie zijn in veel gevallen te combineren maar zouden toch aanzienlijk meer ruimte moeten krijgen om ons land op termijn leefbaar te houden. Natuur kwaliteit De totale oppervlakte natuurgebied neemt toe. Maar de kwaliteit van onze wilde flora en fauna gaat nog steeds achteruit, onder meer door verdroging, versnippering, verstoring, vermesting en verzuring. Bijna drieduizend Nederlandse planten en dieren staan op de rode lijst van bederigde soorten. Als de overheid de natuur een hoge prioriteit geeft, kunnen we voorkomen dat planten en dieren uitsterven. Natuur water Onze natuur heeft water nodig en waterspeelt ook een grote rol bij vele vormen van recreatie. Water heeft in ons land meer ruimte nodig. Een Door: Nederland Natüürlijk nieuw, duurzaam en schoon watersysteem op natuurlijke basis is een belangrijk element in het pleidooi van Nederland Natüürlijk. Natuur mensen In Nederland heeft de aanleg van nieuwe natuur-, stilte- en recreatiegebieden geen gelijke tred gehouden met de bouw van woningen, wegen en bedrijfsterreinen. Met de investeringen waar Nederland Natüürlijk om vraagt kan de overheid de scheefgroei corrigeren. Nederland Natüürlijk Aanleiding voor Nederland Natüürlijk was een motie aan staatssecretaris Faber van Natuurbeheer in september 2000. Deze riep op tot een nationaal natuuroffensief door een deel van de economische groei te besteden aan de kwaliteit van natuur en milieu. Nederland Natüürlijk bepleit nieuwe plannen voor natuur en recreatie en versnelde uitvoering van bestaande overheidsplannen, zoals de Ecologische Hoofdstructuur. Nederland Natüürlijk roept politieke partijen op natuurkwaliteit, water en recreatie een belangrijke plaats te geven in hun verkiezingsprogramma's. De overheid moet zijn belofte waarmaken: een krachtig offensief inzetten voor natiuur en milieu, water en recreatie als onmisbare elementen in een mooi, leefbaar Nederland. Nederland Natüürlijk vraagt lokale en regionale bestuurders hun invloed aan te wenden. Ze kennen de natuur- en recreatieprojecten in hun omgeving en weten dat veel mooie plannen door geldgebrek blijven liggen. Het is belangrijk dat de samenstellers van de landelijke verkiezingsprogramma's dit weten. Nederland Natüürlijk wordt gedragen door: Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, ANWB, Unie van Waterschappen, Stichting Natuur en Milieu, Vogelbescherming, IVN, VEWIN, Stichting Noordzee, de Landschappen, NJN, 12 provinciale Milieufederaties, Wereld Natuur Fonds, KNNV, RECRON, NWS, NIVON en Wandelplatform-LAW. www.nederlandnatuurlijk.nl 19

de Steltkluut | 2002 | | pagina 21