DE BLAUWE FLITS IN OOST ZEEUWS VLAANDEREN Door: H.Bun U zult hoogstwaarschijnlijk denken, wat hebben flitsers aan de kant van de weg met de natuur te maken. Niet veel, maar hier gaat het om een van de mooiste vogels, die we hier in Nederland tegenkomen. Het volgende verhaaltje gaat over de ijsvogel, die velen van ons niet, nauwelijks ooit van dichtbij gezien hebben. Hoogstens een snelle blauwe flits met een hoog schril geluid. Maar de kansen om deze vogel te gaan zien in onze regio zijn gelukkig toegenomen. Als ik dit stukje schrijf (maart '02), zijn de vogels al volop bezig met luidruchtig achter elkaar aanvliegen en zijn mogelijk de eerste baltsrituelen al waar te neme, waarbij het mannetje een vrouwtje probeert warm te krijgen door haar een visje aan te bieden. En als u dit leest zitten de ijsvogels al op de eerste eieren. Aangestoken door de gebroeders Bolkenbaas, bekend om film, foto's en boek over ijsvogels, die ik op vakantie aan de Lot in Frankrijk tegenkwam, ben ik vorig jaar begonnen met het verzamelen van informatie over en waarnemingen van deze vogel. In Frankrijk kwam er een van de vele ijsvogels op onze schuilhut zitten om vervolgens een eind verder te gaan zitten vissen. Spectaculair gezicht, zo'n kleine vogel met zo'n geweldige vistechniek. Volgens Kees Bolkenbaas zijn er vorig jaar (2000) in het ijsvogelbolwerk de Biesbosch, waar hij de ijsvogels bestudeert, zo'n vijftien broedparen geteld. En volgens SOVON waren er in het jaar 2000 zo'n 250 paar in Nederland. Maar hoe zit het nu in Zeeland? In het jaar 2000 komen alle 3 broedparen uit Oost Zeeuws Vlaanderen (Hulst, Koewacht, Groot Eiland). Maart 2001: op verschillende plaatsen zijn ijsvogels gezien: Braakman, Waterleidings- bossen St. Jansteen, Wilde Landen, Boskreek Koewacht, Liniedijk Hulst zijn dan de bekendste. Samen met Alex Wieland besluit ik om de nestgelegenheid van deze vogel op enkele geschikte plaatsen wat te verbeteren door hier en daar wat steile oeverkanten van de sloten af te steken. Een week later blijkt dat niet voor niets, want in een van de wandjes zit echt een holte, die sterk lijkt op een gegraven broedpijp van een ijsvogel. Blijkbaar is dat ook een van de belangrijkste punten van de biotoop van de ijsvogel. In Zeeuws Vlaanderen zijn vele kreken, watergangen en sloten, maar een steile (zanderige) oeverwal is soms moeilijk te vinden. Even op een rijtje: wat maakt een Zeeuws kreekje/sloot of watergang nu interessant voor een ijsvogel paar. Er zijn een paar zaken, die de kans op het waarnemen van ijsvogels aanzienlijk kunnen vergroten namelijk de aanwezigheid van: Langzaam stromend helder water, rust, een ruime hoeveelheid kleien vis, steile oever, kluit van een omgewaaide boom, beschutting in de vorm van struiken en bomen, takken als uitkijkpost, zachte winters, open water. Waarnemingen in de winter komen vaak ook van de Westerschelde kustlijn en van plaatsen met sluisjes en polderafwateringen waar enig stromend water niet zo snel zal bevriezen en het vissen nog mogelijk maakt. Soms hoor je ook wel van ijsvogels, die in de winter de populaire tuinvijvers komen inspecteren op de aanwezigheid van stekelbaarsjes en kleine 6

de Steltkluut | 2002 | | pagina 8