4 benieuwd hoeveel vlinders hier eind juni, begin juli rondvliegen. Sommige bermen zijn maar 1 meter gemaaid. Dit kan ik toe juichen, maar enkele dagen daarna bekruipt mij een slecht gevoel daar er dan tot in de sloot is gemaaid. Blijkbaar moet deze zeldzame (tot zeer zeldzame) vlindersoort ook zeldzaam blijven door er een berg tot moes te slaan. Is het voor de verkeersveiligheid nodig dat het sloottalud wordt 'meegenomen'? Is het om vrije doorgang te verlenen aan de 'bootjes' varende vijfvelek rupsen? Niet eenvoudig Wanneer dan wel maaien? Experiment thuis met eitjes en rupsen: 12.07.'00: Eiafzetting, vrij laat, begin omstreeks begin juli 20.07.'00: rups, op 05.07 zijn er reeds rupsjes 28.08.'00: rups in diapauze, hoog in de vegetatie. Begin mei '01: de rups komt uit de diapauze, de rolklaversoorten beginnen nu pas goed te groeien. 26.05.'01: Eerste rupsen gaan nu verpoppen, hoog in de vegetatie: graszaadstengels, weegbree, riet en bies wordt als verpoppingsplant gekozen. Wanneer het biotoopje gemaaid wordt in deze periode wordt gekozen voor als ze er staan, lantaarnpalen, verkeersborden, bouwketen, enz. Korte vegetatie: vlinder verpopping veel kans op mislukken, meestal niet goed ontwikkelde vleugels. Locaties merken zoals vogelaars nesten merken met rood witte linten? Ligt hier een taak voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap om dit dan handmatig te maaien? Winter maaien, laatste maaisessie rond half augustus? Dit lijkt mij veel te vroeg wanneer er nog een nazomer komt! Het is dus nog niet zo eenvoudig om een goed plan op te stellen. Gemeente Hulst Een woord van dank aan het adres van het maaibeheer van de gemeente Hulst. Op verzoek laat men een stukje bloemrijke berm aan de van der Maelstedeweg staan tot eind juli. Op dit kleine oppervlak hebben enkele honderden vlinders zich kunnen ontwikkelen. Hier dreigt echter een ander (riolering) gevaar. In 2001 gaat hier waarschijnlijk de berm op de schop. Grote hopen grond en dito betonnen rioolbuizen zullen dit biotoopje hopelijk maar tijdelijk vernietigen. Toch zullen hier twee jaar geen Vijfvlek sintjansvlinders rondvliegen, als ze nog terug komen. We zijn druk doende (juli '01) om op een andere (diverse) plaats een populatie te stichten. Echter een biotoop vinden als hier is niet zo makkelijk te vinden. De voorwaarden zijn nogal streng. Geheim De uit Absdale meegenomen Vijfvlek eitjes zijn bij mij thuis uitgekomen en hebben rupsen voortgebracht. Deze rupsen zijn zowat dagelijks oop de voet gevolgd tot de diapauze, de winterslaap, en het opnieuw ontluiken van de rupsen na de diapauze. Het rupsstadium tot aan het bootje maken, wat uiteindelijk het doel van het experiment was. Alle andere informatie is mooi mee genomen.Ik was eigenlijk gewoon nieuwsgierig hoe deze rups het voor elkaar kreeg een bootje in elkaar te knutselen om zich hier een paar weken in te verstoppen om daarna als vlinder te voorschijn te komen. Toch zijn er nog een berg onopgeloste vragen zoals waarom zit er verschil in rups merk 1 ten opzichte van rups merk 2. De eerste rups draaide een ander programma van spinnen en smeren dan de tweede vijfvlek rups. Blijkbaar hebben ze een variabel verpoppingsprogramma net als hun kleurenpatroon als rups. Trouwens de vlekken van de vlinders kunnen ook sterk verschillen. Het geheim van het bootje maken is ontsluiert. Ongeveer 20 dagen na het bootje maken komt een nieuwe generatie vlinders te voorschijn. We zijn weer een jaar ouder. Alweer een geheim minder in Absdale, er zijn er nog meer! In de buurt van de manege huist een nog zo'n geheimzinnige vlinder, namelijk de Metaalvlinder (Adseita statica zie volgende Steltkluut) Kunnen deze dagactieve nachtvlinders hier stand houden? De bermen worden hier zowat constant gemaaid. De ververmesting door het gekepelde materiaal slaat ook hier toe en zelf heb ik problemen met de stank die over de dijk bij noordwest tot noordoosten wind bij vlagen niet te harden is. Het bedrijf krijgt in juli 2001 vergunning tot verdubbeling (bijnaO van het aantal dieren. Mogelijk vluchten deze vlinders naar een ietwat milieuvriendelijker plaats. De Heuvelstraat lijkt mij een geschikte plaats (zo half weg) maar omdat ze slecht kunnen vliege, zullen we ze zelf moeten verhuizen. Het is maar 900 meter in vogelvlucht. 14

de Steltkluut | 2002 | | pagina 16