dijken. Twee andere grote zeldzaamheden van walstrodijken zijn Kleine steentijm en de Slanke mantelanjer. Een laatste kenmerkende walstrodijkplant is Beemdkroon. Marjoleindijken Marjoleindijken hebben doorgaans, een min of meer zavelige bodem (tussen zand en klei in) en worden extensief beweid of gehooid. Kenmerkend is het voorkomen van graslandplanten die niet goed tegen begrazing kunnen en typische zoomplanten, planten die op de overgang van grasland naar struweel en ruigte hun favoriete stekje vinden. Zelfs dijken zonder enige vorm van beheer, die dus aan het verruigen zijn, kunnen nog lang dit soort planten herbergen. Bij verregaande verruiging verdwijnen ze echter. Karakteristieke soorten van marjoleindijken zijn: Wilde marjolein, Gewone agrimonie, Knoopkruid, Donderkruid, Glad parelzaad, Gewone pastlnaak, Wilde peen en Viltig kruiskruid. Moeslook is een andere kenmerkende soort. Het naar pronkbonen geurende akkeronkruid Aardakker heeft op dit soort dijken een veilig heenkomen gevonden. A. Verspreiding Marjoleindijken op grond van voorkomen (alleen op dijken) van: r Wilde marjolein A Moeslook Beide Heel bijzonder is het voorkomen van de forse Wollige distel op enkele dijken in de Zak van Zuid-Beveland en onder Nieuw- en St. Joosland. Zij vormen de enige vindplaatsen van deze plant in Nederland. Op de minder ruige en meer grazige plaatsen van dit type dijk staan: Ruige weegbree, Graslathyrus, Ruige anjer en Fijne ooievaarsbek. Kruisdistel en Kattedoorn kunnen ruigten vormen waarbinnen allerlei planten bescherming vinden die elders worden afgegraasd door schapen. Doornzaaddijken Het derde type dijk bestaat overwegend uit kleiig materiaal en wordt matig intensief beweid. Zoomplanten en planten die niet tegen begrazing kunnen komen er niet voor. Doornzaaddijken komen optimaal tot ontwikkeling als ze vol in de zon liggen. De meest kenmerkende plant is Knopig doornzaad, welke vooral op opengetrapte plekken goed gedijt. Eveneens gebaat bij open plekken is Blauw walstro, net als Aardakker. Andere kenmerkende planten van doornzaaddijken zijn Ijzerhard en Gevlekte rups klaver. Op enkele dijken in Noord-Beveland groeit het B. Verspreiding Doornzaaddijken op grond van het voorkomen (alleen op dijken) van: V Knopig doornzaad A Ijzerhard Beide 16

de Steltkluut | 2002 | | pagina 18