zeer zeldzame Zeeuws doornzaad of Akkerdoornzaad. Ook West Zeeuws Vlaanderen kent zijn specialiteit: Wilde peterselie. Dieren op de Zeeuwse dijken De Zeeuwse dijken zijn niet alleen belangrijk voor bijzondere plantensoorten, maar ook veel gespecialiseerde dieren leven op de dijken. Zij vinden hier voedsel, een wijkplaats en verbindingswegen tussen (natuur-)gebieden. De beboomde dijken zijn van belang als rust-, nestel- en foerageergebied voor vogels en vleermuizen. Vlinders Voorwaarde voor het voorkomen van vlinders is dat er voldoende voedsel is voor rups (waardplanten) en vlinder (nectarplanten). Verder hebben vlinders warmte en beschutting nodig. in Zeeland komen op de bloemdijken o.a. de volgende vlinders voor die zeldzaam zijn in Nederland: het Bruin blauwtje, Oranje zandoogje en de Vljfvlek sint-jansvlinder. Hommels Zeeland is een goede hommelprovincie. Terwijl veel hommelsoorten in Nederland met een forse achteruitgang te maken hebben, zijn er hier een aantal soorten die behoorlijk stand houden. Wellicht komt dat door het relatief milde klimaat en de aanwezigheid van veel bloemdijken. De Grashommel is zo'n typische bloemdijksoort. Klavers, Dovenetels en Smeerwortel worden graag bezocht. Andere insecten De Zwartsprietwespbij is een 'koekoeksbij'. Dat wil zeggen dat ze binnendringen in het nest van hun gastheer(in dit geval de Klaverdikpoot) en hier hun ei leggen. Wespbijen vliegen vooral veel boven de nestplaats van de gastheer soort. De Klaverdikpoot heeft een sterke voorkeur voor Witte klaver. Om onopgehelderde reden vertoont de Zwartsprietwespbij heeft een sterke voorkeur voor Jacobskruiskruid en Viltig kruiskruid. De Kruiskruidboorvlieg is een vegetarisch levende vlieg die gespecialist is op het Jacobskruiskruid. Maar op de Zeeuwse dijken is de Kruiskruidboorvlieg ook veelvuldig aangetroffen op het Viltig kruiskruid. De steltwants Berytius montivagus was al uit Zeeland bekend van vondsten bij Zierikzee in de 19e eeuw. Steltwantsen zijn gespecialiseerde planteneters. Berytius montivagus is gespecialiseerd op Hopklaver. Dat is een algemene dijk- en bermplant, met een zekere voorkeur voor kalkrijke bodems. De Greppelsprinkhaan is een van graslevende sprinkhaan die in Nederland in Oost Groningen en Zeeland voorkomt. De meeste Greppelsprinkhanen kunnen niet vliegen. De Zeeuwse dijken, met hun vaak wat ruigere kruidachtige vegetatie, bieden bescherming en verbinding naar andere natuurgebieden. Slakken Klimaat en de eigenschappen van de bodem zijn belangrijke milieufactoren voor slakken. Huisjesslakken hebben kalk nodig voor de opbouw van hun huis. Twee in Zeeland veel voorkomende slakken zijn: Segrijnslak en Grote karthuizerslak. Deze laatste kan goed tegen droogte en temperatuurswisselingen, het microklimaat dat vaak op dijken heerst. Muizen In Zeeland leven ongeveer 15 soorten muizen en een aantal daarvan leeft vooral op of langs dijken in Zeeland. We kunnen muizen onderverdelen in de echte of ware muizen, woelmuizen en spitsmuizen. Echte muizen en woelmuizen eten voornamelijk zaden en planten(delen); spitsmuizen zijn echter voornamelijk vlees(insecten)eters. Van de 15 soorten in Zeeland komen de Ondergrondse woelmuis en de Veldspitsmuis vooral in Zeeuws Vlaanderen voor op extensief beheerde, lintvormige landschapselementen als dijken. De Ondergrondse woelmuis heeft een voorkeur voor de losse bodemstructuur van zandige gebieden. Broedvogels De ideale broedbiotoop van de Roodborsttapuit is een biotoop waar het voedsel gedurende de gehele broedperiode in voldoende mate aanwezig is. De bloemdijken trekken veel insecten (voedsel) aan en meidoorn- of braamhagen dienen als uitkijkpunt, zorgen voor meer microklimaat en schuilplaats voor uitgevlogen jongen. In Zeeland is de vogel vooral te vinden in Zeeuws Vlaanderen, er broeden hier de laatste jaren zo'n 200-400 paren. 17

de Steltkluut | 2002 | | pagina 19