EVEN BIJBOMEN 'w Beheer van bloemdijken Schaapskudden De Zeeuwse dijken zijn eeuwenlang gebruikt als hooi- en weiland. Schaapsherders en koeienwachters trokken met hun dieren over de dijken en lieten ze daar grazen, 's Nachts stonden de koeien en schapen op stal of in de bocht. Het hooi van de gemaaide dijken werd 's winters als voer aan de beesten gegeven die dan tot in het voorjaar binnen stonden. De dijken werden niet of nauwelijks extra bemest. Door deze manier van gebruik kon de bodem van de dijken nooit erg voedselrijk zijn. Dit kwam het aantal plantensoorten ten goede. Tegenwoordig trekken in heel Zeeland nog slechts twee schaapskuddes rond: één in de Zak van Zuid-Beveland en één in West Zeeuws Vlaanderen. De meeste dijken worden nu öf aan hun lot overgelaten en verruigen met braam en taaie grassen, öf afgerasterd en vervolgens intensief begraasd door koeien, schapen of paarden, waarna een biljartlaken rest. Beide typen dijken zijn soorten arm. Een andere bedreiging voor de soortenrijkdom is de enorme neerslag van voedingsstoffen uit de lucht. De bloemdijken zijn door al deze factoren ernstig in het gedrang gekomen. Een goed beheer is essentieel Extensieve begrazing, waarbij niet alles even goed wordt afgegraasd is vaak het beste, maar ook puur hooilandbeheer (zonder bemesting) kan goed zijn. Steeds moeten de volgende afwegingen gemaakt worden: hoeveel stuks vee, welke vee, wanneer het vee inscharen, wanneer maaien, hoe vaak maaien? Literatuur: De booom in: Themanumer 'Bloemdijken' 2-2001 Stichting het Zeeuwse Landschap: Zeldzaam Zeeuws Bestuurders en politici zijn vreemde wezens. Eerst doen ze alles om gekozen of te werk gesteld te worden in de gewenste functie. Zijn ze eenmaal op hun plek aangeland, groeperen ze een aantal mensen om zich heen die ze naar eigen believen aansturen. De vermeende inspraak van de burger blijft vaak behoorlijk achterwege. Er zijn in Zeeuws-Vlaanderen behoorlijk wat projecten aan te wijzen waarbij bestuurders de burger niet voldoende betrokken hebben in hun plannen. Rondweg Aardenburg bijvoorbeeld. Zoveel voors en tegens. Zeker, er is inspraak geweest. Alleen hebben de bestuurders alle bezwaren naast zich neer gelegd. Gelukkig zegeviert het recht. Bestuurders krijgen de deksel op hun neus. Het is onwaarschijnlijk dat er nog een rondweg Aardenburg komt, tenminste niet in de huidig geplande vorm. Vorige week stond het nog in de PZC. "Bouw wijk Biervliet uitgesteld". De bestuursrechter in Middelburg bepaalde dat de gemeente Terneuzen er niet in geslaagd is om het Door: Hans van Hage, kritisch natuurliefhebber bouwplan voldoende planologisch te onderbouwen. Het bouwbedrijf dat de bouw uitvoert zit dus nu met een kostenpost die waarschijnlijk op de gemeente verhaald zal worden. De kosten zullen dus indirect verhaald worden op de burgers van de gemeente Terneuzen. Het gaat mij er niet om wie er gelijk heeft, de bezwaarmakenden, of de gemeente Terneuzen. Als er beter geluisterd was, als er werkelijk een dialoog aangegaan was met de omwonenden en specialisten op gebied van milieuwetgeving, was het stil leggen van de bouw door de rechter niet nodig geweest. Hoogmoed komt voor de val. 18

de Steltkluut | 2002 | | pagina 20