Wanneer Succes Het kan meerdere seizoenen duren eer een ooievaarskoppel beslist op het Holleken te Assenede te broeden. Om de aantrekkelijkheid van hun locatie te verhogen hebben ze drie lokvogels uitgezet, die dienen om overvliegende ooievaars te melden dat in het Asseneeds en omliggende krekengebied voedselrijke plaatsen aanwezig zijn. Voor dit jaar is het wellicht te laat om nog een koppel te lokken. In februari reeds vertrekken de ooievaars uit hun zomerverblijven van West- Afrika en Spanje/Portugal voor een 4000 a 2000 Km lange tocht naar onze streken. Een ooievaar trekt dan ongeveer 200 Km/dag Deze vluchten duren ongeveer 15 a 20 dagen. Tijdens de maand maart reeds worden er koppels gevormd en nesten gebouwd of bijgewerkt. Vanaf de maand april wordt er 33 dagen lang gebroed op een legsel van 3 a 5 eieren. Mei en juni zijn de maanden waarin de jongen gevoederd worden. Ze krijgen dan elk ongeveer 300 gram voedsel per dag; elke dag kunnen ze tot 100 gram lichaamsgewicht aankomen. Tijdens de maanden juli en augustus wordt er op de schouw van de woning werden 2 lokvogels geoefend in het vliegen. geplaatst In de maand september vertrekken ze voor een lange reis naar hun overwinteringsgebieden vele duizenden kilometers ver naar het zuiden. vlot te laten wegvloeien. Het zou immers niet de eerste keer zijn dat jonge ooievaars, na een zware regenbui, verdrinken in het eigen nest. Het houten platform is vastgemaakt op een lichte ijzeren constructie, bestaande uit een cirkelvormige ronde dragende metalen buis, met een diameter van 130 cm. Onder het cirkelvormig frame staan drie steunbuizen op een gezamenlijke voet. Onderaan de voet werd een ronde buiskoker gelast, 60 cm lang, met dezelfde diameter als de boomtop. Aan deze huls werden nog drie banden gelast (80,60 40 cm lang) om het platform nog lager aan de afgetopte boomstam vast te kunnen spijkeren. Bovenop het bovenste cirkelvormige frame zijn om de vijftien centimeters rechtopstaande pinnetjes gelast met een hoogte van 15 cm. Deze dienen als aanhechtingspunten voor de vooraf te weven nestrand. Natascha heeft samen met Arvid de nestrand geweven met vers afgekapt licht wilgenhout. Sattel ietzender Indien mogelijk worden alle jonge ooievaars geringd. Sommigen krijgen onderhuids een 35 gram lichte sattelietzender geplaatst, waarmee hun jarenlange tochten en verblijven dag in-dag uit kunnen worden gevolgd. De zo uitgeruste ooievaars krijgen daartoe dan een individuele naam om hun levensloop te kunnen volgen. Natascha zegt dat het eerste mannelijke ooievaarsjong geboren op het Holleken te Assenede de naam ADVOCAATJE zal krijgen om de initiatiefnemer daartoe te memoreren: haar ventje Arvid. 21

de Steltkluut | 2002 | | pagina 23