ZEEUWSE BLOEMDIJKEN Dit jaar wordt het initiatief van het bezoekerscentrum de Schaapskooi in de Zak van Zuid Beveiand overgenomen door bezoekerscentra in Zeeuws Vlaanderen en Tholen. In Zeeuws Vlaanderen worden vanuit de Watertoren te Axel en de Baeckermat te Westdorpe allerlei activiteiten georganiseerd rond de Zeeuwse Vlaamse Bloemdijken. Bloemdijken.Voor plantenkenners een begrip. Voor de meeste mensen echter een beetje rare term, want volgens de heren floristen maakt de bonte pracht van paardebloemen of fluitenkruid van een dijk nog geen bloemdijk. Maar wat dan wel? Zeeland bloemdijkenland Op bloemdijken groeien planten die in Nederland niet algemeen zijn of zelfs zeer zeldzaam zijn. Een flink aantal staat op de Rode lijst en wordt in zijn voorbestaan bedreigd. Het is de aanwezigheid van deze planten die een dijk het predikaat bloemdijk oplevert. Veel van die planten zijn liefhebbers van droge, warme, kalkrijke bodems. De plantengroei op de bloemdijken vertoont grote overeenkomsten met die van de kalkrijke heuvellandschappen van Zuid Oost Engeland, Frankrijk, België en Duitsland. Veel Zeeuwse dijken zijn opgebouwd uit zandig tot zavelig materiaal. Zulke dijken ontwateren goed en warmen snel op. Vaak is het materiaal kalkhoudend. Een dijk heeft twee hellingen. Op onze breedtegraad vangt een min of meer op het zuiden gerichte helling meer zon dan een plat vlak, waardoor het er droger en warmer is. Daarbij komt het milde Zeeuwse klimaat, dat ertoe bijdraagt dat veel min of meer zuidelijke planten het hier prima naar de zin heeft: stukjes buitenland in Nederland. De plantengroei is niet op alle dijken gelijk. Dat komt doordat de dijken onderling van eigenschappen kunnen verschillen in: grondsoort (klei of zanderig grond), talud (steile of flauwe helling), ligging (voornamelijk noord zuid hellingen of oost-west hellingen), begroeiing met of zonder bomen). In Zeeland zijn de bloemdijken grofweg in drie typen te verdelen, afhankelijk van een Door: Marian Langeveld combinatie van bodemsoort en beheersvorm. Zo onderschijden we de zogenaamde walstrodijken, marjoleindijken en doornzaaddijken. Walstrodijken Op zandige dijken vertoont de plantengroei enige gelijkenis met de schrale graslanden van de binnenduinrand. Deze dijken worden geweid of gehooid. Het is vooral de sterk zandige ondergrond die bepalend is. Kenmerkende planten zijn het sterk ruikende Geel walstro en Akkerhoornbloem. Andere planten die vaak op walstrodijken groeien zijn: Kleine ratelaar, Margriet, Rolklaver, Liggende klaver, Gewone veld bies en Muizenoortje. Op een paar Zeeuwse walstrodijken kan je de heerlijke geur van Grote tijm opsnuiven. Dit type dijk is een goede standplaats voor planten die te lijden hebben van vermesting: Reukgras, Bevertjes, Zeegroene zegge en Grote ratelaar. De Kleine rupsklaver, een echte weideplant van de binnenduinrand, is ook te vinden op de wallen van Retranchement en enkele Schouwse A. Verspreiding Walstrodijken op grond van het voorkomen (aleen op dijken) van: V Geel walstro A Akkerhoornbloem Beide 15

de Steltkluut | 2002 | | pagina 17