Hoe het tij te keren voor de WESTERSCHELDE De Westerschelde is onmisbaar voor talloze vogels Eerst moet er iets praktisch gebeuren, dat heel hard nodig is. Nu hebben kluten, dwerg sterns en grote stern op de Hoge Platen één overstromingsvrij broedgebied. Met een kleinschalige ingreep kan in het mondingsge- bied van de Westerschelde zo'n tweede broedgebied gerealiseerd worden. Tweede prioriteit is een landelijke publici teitscampagne waarin de Westerschelde vooral als onmisbaar vogelgebiede naar vo ren komt. Al even belangrijk is de productie van een aansprekende film over de natuur van de Westerschelde met al haar mogelijkheden, die vertoond kan worden op TV en op voor lichtingsbijeenkomsten. In de toekomst zal veel gediscutssieerd wor den over de mogelijkheden en kansen in de Westerschelde. Dat vraagt om goed onder bouwde studies. Sinds de jaren zeventig zijn er grote opper vlakken schor en slik in het Schelde- estuarium verdwenen door inpoldering, be bouwing of vergraving. Vogeklbescherming Nederland wil in de discussie beslagen ten ijs komen en wil daarom een overzicht laten samenstellen van alle veranderingen en hun effecten op de vogelpopulaties. Tenslotte het plaatsen van vogelkijkscher- men en informatiepanelen, zodat het pu bliek goed geïnformeerd kan genieten van de vogels in dit gebied. kluut bergeend tureluur zilverplevier dwergstern 1De Westerschelde moet in de toekomst weer een aantrekkelijk broedgebied worden voor kluten. Hiervoor is behoud en herstel van voedselrijk slik en schor nodig. 2. In juli en augustus wordt de Westerschelde bevolkt door duizenden ruiende bergeenden. De kwetsbare vogels hebben juist dan alle rust en ruimte nodig. 3. Tijdens de voor- en najaarstrek komen - net als op het Wad - tureluurs uit alle delen van Europa rond de Westerschelde samen. 4. Voor zilverplevieren op de trek is de Westerschelde met zijn eb en vloed een onmisbaar tussen station. 5. Dwergsterns zijn kwetsbare vogels. Ze leggen hun eieren op zand en schelpen. Daarom zijn over- stromingsvrije platen zoals in de Westerschelde belangrijk voor ze. 21

de Steltkluut | 2002 | | pagina 23