1 WAARNEMINGEN IN ZEEUWS VLAANDEREN In overleg met 't Duumpje worden ook waarnemingen van West Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen. Maart '02 Op 3 maart zat er een zingende Zwarte Rood staart in Vogelwaarde (A. v.d. Wiel). Op 8 maart werden 3 paar Boomklevers waar genomen in de bossen van St. Jansteen (AW jeugdgroep de Vlaamse Gaai). Een groep van 17 Pijlstaarten verbleef op 8 maart in het WMZ gebied te St. Jansteen (AW jeugdgroep de Vlaamse Gaai). Een Ijsvogel werd waargenomen bij de wallen van Retranchement op 15-3. Op 15-3 werd een mannetje Zomertaling ge zien bij het Groot Eiland (tam. Hammink). een ander exemplaar werd eind maart gezien in de Sieperdaschor (W. Lansman). Op 30-3 werden 24 Geoorde Futen gezien op de Spaarbekkens (HC). Een Nonnetje zwom op 11-3 nog op de Grote Vogel (MB), op dezelfde datum en dezelfde plaats een Roerdomp. Zeer bijzonder is de melding van een Roodge- sterde Blauwborst op 20-3 in de Polsvliet (M. Buise). Een vroege Koekoek liet zich horen in Hulst op 16-3 (G. Burgerave). Op veel plaatsen zijn weer Roodborsttapuiten, Blauwborsten, Zwarte Roodstaarten en Witte Kwikstaarten gesignaleerd. De laagwatertelling van 17-3 leverde de volgen de hoogtepunten op: Kraanvogel 2ex; Kleine Zilverreiger 6 ex; Lepelaar 4 ex en Slechtvalk 1 ex. Er zijn diverse meldingen van Ooievaars, moge lijk heeft een deel betrekking op dezelfde vogels. Op 16-3 werden er 10 gezien (1 gevolgd op een kwartier door 9) langs telpost Breskens. Mogelijk dezelfde groep werd op het eind van de middag gezien boven Kloosterzande (A. Boone) vlie gend in oostelijke richting. Op 18-3 werd waar schijnlijk een deel van dezelfde groep (8) gezien in een weiland aan de zuidkant van het Groot Eiland. In de ochtend van 19-3 zijn ze hier weg gevlogen (E. Taelman). Een ander exemplaar werd op 17-3 en 18-3 gemeld vanuit de Grote Putting (A. v.d. Wiel). Op 25 maart zat er 1 ex. bij Stoppeldijkveer (E. Bogaert) en op 28 maart 1 ex. bij Zeedorp (tam. Hammink). Op 29 maart zat er 1 ex. op een lantaarnpaal bij Terhole (diverse waarnemers). Eind maart Hulsterse Weg, Axel (tam de Ridder). Een roepende Dodaars zat op 17-3 in de Vlaamse Kreek (A. v.d. Wiel). Een mannetje Alpenwatersalamander werd op 8 maart gevangen en weer los gelaten in het WMZ gebied te St. Jansteen (AW jeugdgroep de Vlaamse Gaai). In een drinkput bij Heikant werden er 75 gevangen en losgelaten. Een vrouwtje Ree (bijzonder in Zeeuwsch- Vlaanderen), werd gezien op 10 maart bij het Groot Eiland (A. v.d. Wiel). April '02 Reeds vele zomervogels zijn gearriveerd: Gras mus, Braamsluiper, Gekraagde Roodstaart, Gierzwaluw, Huiszwaluw, Tortel, etc. Op 1 april werd een mannetje Amerikaanse Smient gezien in het natuurgebied de Blikken (ten oosten van Nieuwvliet, P. Meininger). Op 2 april zat een mannetje Beflijster in een tuin te Lamswaarde (J. de Bakker). Op 18 april zaten 2 Beflijsters bij de Rioolzuivering te Wals oorden (mogelijk ontsnapt uit de nabijgelegen Pabo). Een zingende Ijsvogel werd op 11 april waargenomen bij het Vennepad te Koewacht. Net ten zuiden van Lamswaarde zat op 3 april een koppel Zomertalingen (AW). Ook in de Vlaamse Kreek, Zuigput Braakman, Sieper daschor, Rottekreek en Zwartenhoek zijn Zo mertalingen waargenomen. Op 4-4 en 5-4 werden 2 Kraanvogels waarge nomen bij het Groot Eiland (tam. Hammink). Een Kleine Zilverreiger en een vrouwtje Blau we Kiekendief bevonden zich op 17-4 in het nieuwe natuurgebiedje langs het kanaal van Gent naar Terneuzen (circa 1 km ten noorden van de brug van Sas van Gent). Op 18-4 werd vanuit de observatietoren in Saef- tinghe een Kraanvogel gezien in het Sieper daschor (F. M. van Velzen). De Zwarte Specht laat zich af en toe zien en horen in de WMZ bossen van St. Jansteen. Op 21-4 werden een Breedbekstrandloper en Visarend gezien op het Voorland van Nummer Eén (W. Mahu en M. Capello). 22

de Steltkluut | 2002 | | pagina 24