EVEN BIJBOMEN Bedankt. Ja, ik bedoel u, in ieder geval een van de zes lezers van dit artikel. Een op de zes stemmende Nederlanders heeft namelijk gemeend de Nederlandse politiek op de kop te moeten zetten door op een bepaalde partij te stemmen. Het gevolg van deze actie zit nu in Den Haag. De kaarten hebben er de laatste jaren nog nooit zo slecht bij gelegen voor onze Nederlandse natuur. Oprecht bedankt dus. Dankzij u, dwaze stemmer gaan wij een gouden tijd tegemoet. Eindelijk is weer de tijd aangebroken dat wij weer op de barricades mogen. Demonstrerend, vastketenend, boomhutten bouwend, alles tegen het verlies van- en vóór méér en schonere natuur. We mogen weer. De tijd van overleg, de tijd van aanschuiven van verenigingen aan bestuurstafels van rijk provincie of overheid, industrie, of economie is voorbij. De zwaarden worden geslepen, de plannen gesmeed. De politici zijn druk met de slechte economie, met het begrotingstekort of met de hoeveelheid wachtgeld die één staatssecretaris binnensleept na een middagje aanwezig zijn. Stel je voor, je maakt onderdeel uit van een etnische minderheid, met recht op een schamele uitkering. Je stemt uit onvrede op de partij waarvoor deze staatssecretaris zo kort voor gezeten heeft. Je ziet met lede ogen aan dat ze voor acht uur aanwezigheid de komende twee jaar recht heeft op 3 ton. Dan ga je toch gauw terug naar het land van je voorvaderen? Dan blijf je toch niet hier? Het is diep triest. Ik betrapte mijzelf onlangs ergens op. Ik haastte mij om tegen achten in de luie stoel te zitten, voor het journaal. Er speelde maar één ding door mijn hoofd: "hoe zou het gaan met de LPF?" Op dat moment leek al het andere er niet meer toe te doen. Afghanistan, Bush, oorlog, Irak, de WCT. Alles ging aan mij voorbij. Ik leek even op een zappende huisvrouw in de midlifecrisis die voor de buis hangt bij "Goede tijden slechte tijden" aflevering 799. In de vorige drie Door: Hans van Hage, kritisch natuurliefhebber afleveringen had Arno de weg gevraagd naar Amsterdam, en vandaag zou hij toch wel antwoord moeten krijgen? Het is toch ongelofelijk dat een partij knurften de rest van het volk zo kan afleiden van wat werkelijk belangrijk is? Gaat Bush nou binnenvallen in Irak? En zo ja, wat doet de tweede kamer er aan? Wat is de mening van onze politici over de sluiting van de kleine plattelandsziekenhuizen, over de Westerschelde Container Terminal? Nee. Niets van dat alles komt aan bod. Het geharrewar binnen één partij voorkomt dat er politieke besluiten worden genomen, of dat ze naar buiten worden gebracht. En dan onze eigen WCT, het haalt de tweede kamer niet eens vanwege het geruzie. Hoe vol moet het worden in Nederland voordat ook deze regering wakker wordt? Ik haast me te zeggen dat ik met vol vooral duid op wegen, huizen, havens en fabrieken, niet op mensen. Tegenwoordig kan je niet voorzichtig genoeg zijn, een kogelbrief is gauw gepost. Het ging natuurlijk al veel eerder fout. Direct na het installeren van het nieuwe kabinet werden al wetten en wetvoorstellen van tafel geveegd. Miljoenen kost het om een wetsontwerp te maken. In één veeg gingen ze van tafel. Groene Stroom duur? Hoezo? Dat een bezuiniging op milieumaatregelen en natuur in feite een bezuiniging op volksgezondheid is, daar staat nog niemand bij stil. Daarom hierbij een voorstel: we brengen natuur en milieu onder bij volksgezondheid. Wellicht dat er dan op gelet wordt. Het is vrijwel niet voor te stellen dat een stel kersverse politici de afspraken en het beleid van de vorige regering gelijk over boord kunnen zetten. Nog een voorstel: de eerste wet die het vólgende kabinet er doordrukt: een wet die er op toeziet dat wetten gemaakt door een vorig kabinet gewoon een paar jaar van kracht blijven om te bewijzen dat ze al dan niet werken. 10

de Steltkluut | 2002 | | pagina 12