EEN NIET GENODIGDE KNABBELAAR Is echt ongelofelijk, het hele huis zit er vol mee! Ik weet niet wat het is en wat ik er mee aan moet. Straks zit het door heel de flat! Kun jij niet eens komen kijken?" Het is alweer 2 jaar geleden dat iemand me belde met dit merkwaardige verhaal. De persoon die me belde woonde sinds kort in een nieuw appartement. De buren waren met vakantie en hij had beloofd een oogje in het zeil te houden. Sinds enkele dagen waren er in de woonkamer van die buren overal vreemde gaatjes in de muren ontstaan. Het leken er elke dag meer te worden. En als je goed luisterde, zou je zelfs klop en knaag geluiden kunnen horen in de buurt van die gaatjes. Voor het raam bleken een hele massa piepkleine 'vliegjes' te zitten. De man maakt zich toch wel erge zorgen over deze explosie van ongedierte, dus vroeg ik hem een paar beestje mee te brengen. Onder mijn binoculair zag ik al gauw dat het een kevertje was. Het was zo'n 3 millimeter lang ovaal bruin diertje. Hoewel ik van kevers niet veel weet, deden het verhaal en het kevertje zelf me denken aan een klopkever. Maar wat doet zo'n beestje in de muur? Omdat er 4000 soorten kevers in Nederland zijn durfde ik niets te zeggen over de soort. Tevens raad gevraagd bij andere insectenkundigen in de streek. Zij konden ook geen andere naam dan klopkever geven. De man vreesde echter voor een plaag en nam met mijn antwoord geen genoegen. Dan maar een paar beestjes naar het KAD (Kennis en Adviescentrum Dierplagen) in Wageningen gestuurd. Twee dagen later al antwoord. Het ging om Broodkevers. Het waren echter niet de kevers die de schade aanrichtten. Zij nemen helemaal geen voedsel meer op in dit stadium. De larven van de Broodkever voedt zich echter met meel en andere droge bakkersproducten. Ze kunnen een halve cm groot worden en zijn wit van kleur met een donkere kop. De kevertjes leggen hun eieren in op vlakbij een geschikte voedselbron. Bij een gemiddelde temperatuur van 18 °C komen na 4 weken de larven uit de eitjes te voorschijn. Op zoek naar voedsel dringen ze via nauwe spleten en kieren door in verpakte levensmiddelen. Daar ontwikkelen ze Door: Sandra Dobbelaar pajnïüLum_ zich na vier keer vervellen tot volwassen kevers. Vooral levensmiddelen als meel, beschuit, vermicelli, bouillonblokjes, cacao, kruiden en tabak vallen in de smaak. Ook bouw- en isolatiematerialen die plantenvezels of zaadrestanten bevatten kunnen door de larven worden aangetast. Met dit bericht was de beste heer meer tevreden. Op zoek naar de bron; de plaats waar het eigenlijk begonnen met het uitkomen van de eerste larven. Als men die kan achterhalen en verwijderen, is men al een groot deel van het (toekomstige) gespuis kwijt. Een paar dagen later kreeg ik 'weer een telefoontje. Dezelfde meneer vertelde me hoe het afgelopen was. Hij had ontdekt waar de Broodkevertjes vandaan kwamen. Dat was gelukkig niet het isolatiemateriaal in de muren waar hij zo bang voor was. Het bleek een zak hondenbrokken te zijn in de berging. Onder in de zak zaten honderden larven. Alles is netjes opgeruimd en al de overige voedselproducten zijn nagekeken. Naast de hondenbrokken en de muren hadden de kevertjes blijkbaar niets meer van hun gading kunnen vinden in het huis, want nergens trof men ook nog maar een beestje aan. De gaatjes in de muur werden gecontroleerd, bewerkt en netjes dichtgemaakt. Dus als u ook rare klop- en knaaggeluiden in de muur hoort, kijk dan eerst eens in de voorraadkast! 14

de Steltkluut | 2002 | | pagina 16