TIEN SUGGESTIES VOOR EEN GOED GEMEENTELIJK MILIEUBELEID Door de gemeentelijke herindeling zijn er in Zeeuws Vlaanderen pas op 20 november gemeenteraadsverkiezingen. Voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) tien suggesties voor het verkiezingsprogram op het gebied van natuur, milieu en landschap naar de politieke partijen gedaan. Vergelijk bij het bepalen van uw keuze de verkiezingsprogramma's ook op de invulling die de partijen geven aan een goed milieubeleid en/ of laat uw stem horen tijdens de campagnes. Punt 1: Natuur en landschap De gemeente zorgt voor behoud, herstel en ontwikkeling van natuur- en landschaps waarden. Zij zorgt voor een relatie tussen het groen binnen en buiten de bebouwde kom door een aaneengesloten ecologische structuur. Punt 2: Water Locatiekeuze voor bebouwing, beheer en inrichting sluit aan bij het watersysteem (kwantiteit) en er is zo weinig mogelijk verontreiniging van het water (kwaliteit). Punt 3: Ruimte en duurzaam bouwen Een goede inrichting van het bebouwde gebied draagt bij aan een vitale leefomgeving, minder milieudruk en het behoud van de open ruimte. Hert ruimtegebruik van wonen en werken moet effectiever. Punt 4: Mobiliteit Veel van de verplaatsingen zijn korter dan 10 kilometer. De meeste mensen wonen, werken, sporten, winkelen en ontspannen binnen een straal van 20 kilometer. De gemeente kan door een stevig 'korte afstanden-beleid' verplaatsingen te voet, per fiets en met het openbaar vervoer stimuleren. Dit komt de bereikbaarheid, de leefbaarheid en de veiligheid ten goede. Punt 5: Interne milieuzorg De gemeente is ook een bedrijf. Bij gebouwbeheer en bij werkzaamheden maakt Door: Conny Buijs, Zeeuwse Milieufederatei een gemeente milieukeuzes. Met een intern milieuzorgsysteem fungeert de gemeente als een milieuverantwoord bedrijf, opdrachtgever en aanbieder. Punt 6: Klimaat Het klimaat raakt ontregeld door de overmatige uitstoot van kooldioxide. De oplossing zal moeten worden gezocht in een duurzame energiehuishouding, dat wil zeggen: energiebesparing en door het winnen van energie uit zon, water en wind. Punt 7: Afval Het afvalbeleid verdient een planmatige aanpak. Preventie, gescheiden inzameling en hergebruik krijgen nadrukkelijk aandacht. Uitgangspunt is: de vervuiler betaalt. Punt 8: Milieubeleidsplan De gemeente heeft een actueel milieubeleidsplan om sturing te geven. Het plan kent een duidelijke prioritering, formulering en monitoring van het beleid en inbedding in andere relevante beleidsterreinen van de gemeente. Punt 9: Vergunningen en handhaving Vergunningverlening en handhaving van bedrijven liggen op een adequaat niveau. De gemeente heeft en geeft inzicht in de risicovolle situaties op haar grondgebied. Punt 10: Natuur- en milieucommunicatie De gemeente besteedt bij alle natuur- en milieuactiviteiten en -beleid aandacht aan communicatie. 8

de Steltkluut | 2002 | | pagina 10