BIJZONDERE PLANTENVONDSTEN UIT OOST ZEEUWS VLAANDEREN IN 2002 Door: Peter maas Mantelanjer (Petrorhagia prolifera) Aan de spoorlijn bij Sluiskil (km hok 46-366) kwamen ongeveer 200 planten tot bloei. Aan de dijk bij de Westdorpepolder daar vlak bij (km hok 45-367) werden in totaal niet meer dan 18 bloeiende exemplaren gezien. Ruige anjer (Diantus armeria) Aan de Fortdijk bij Koewacht (km hok 56-362) konden slechts 2 bloeistengels worden ontdekt. Het betreft de enige groeiplaats in Zeeuws- Vlaanderen. In 2000 en 2001 werd steeds 1 vegetatief exemplaar gezien op dezelfde dijk bij het Grote Gat (km hok 55-363). De verwachting was dat dit exemplaar in 2002 tot bloei zou komen, maar werd echter niet meer terug gevonden. Struikheide Calluna vulgaris Nieuwe groeiplaats ontdekt in de Delta Nutsbossen bij Clinge (km hok 63-363). Enkele struikjes groeiden op de stukjes waar vorig jaar wat afgeplagd is ten behoeve van de Veldkrekel. Grote bremraap (Orobanche rapum-genistaë) Langs een bospad in de Delta Nutsbossen bij Kapellebrug (km hok 62-362) groeiden in totaal 7 forse bloeistengels. De hoogste was ongeveer 85 cm hoog. De planten parasiteren op Brem (Cytisus scoparius). Het is voor het eerst dat deze soort in onze regio is gezien. Kleine leeuwenbek Chaenorhinum minus) Enkele exemplaren groeiden dit jaar op het kale stuk van de oude spoorlijn ten zuiden van Hulst km hok 62-364). Dit voorjaar is hier de spoorlijn op enkele stukken ontdaan van de ruige begroeiing en struiken ten behoeve van de Levendbarende hagedis. Korensla (Arnoseris minima) Kon niet meer teruggevonden worden op het braakliggend stukje land aan de Ellestraat bij Heikant (km hok 60-362). De groeiplaats is verloren gegaan dankzij een natuuront wikkelingsproject ter plaatse I Nb.Op 2 september toch nog twee exemplaren gevonden. Zomerbitterling Blackstonia perfoliata subsp. perfoliata) Ongeveer 200 planten stonden in bloei langs een sloottalud langs de grote weg tussen Hulst en Absdale (km hok 60-365). Het is een zuidelijke soort waarvan groeiplaatsen in Vlaanderen bekend zijn. Mogelijk rukt de soort langzaam op naar het noorden. Vleeskleurige orchis Dactylorhiza incarnata) Reeds in 1987 werden er 65 planten gevonden langs de grote weg tussen Kuitaart en Perkpolder (km hok 59-377). De planten vielen toen op doordat ze bijzonder fors waren uitgegroeid. Op dezelfde plaats groeiden 20 exemplaren in 1996. Dit jaar waren het er nog 5. Met dank aan: Ed Steijns, Kloosterzande Joop Reinders, Hulst Eddie Taelman, Hulst Pieter-Paul van Laake, Berg en Dal 15

de Steltkluut | 2002 | | pagina 17