HALSBANDRINGONDERZOEK: GRAUWE GANZEN IN OOST ZEEUWS VLAANDEREN In juni 2002 zijn er op 4 locaties (Sieperdaschor (Verdronken Land van Saeftinghe), Groot Eiland, Canisvliet en Baarzandse Kreek) in Zeeuws-Viaanderen 155 Grauwe Ganzen geringd, waarbij bij 86 van deze vogels ook een groene halsband met een code startend met een V gevolgd door 2 cijfers is aangebracht. De vangactie is uitgevoerd in het kader van het Ganzen Beheersplan Zeeuws-Viaanderen een plan opgesteld door Provincie Zeeland, terreinbeheerders, WBE's, landbouw en natuurbescherming). In het plan worden maatregelen genoemd die de ganzenschade op een verantwoorde wijze moet beperken. Doelstelling onderzoek Eén van de doelstellingen van dit plan is ook meer duidelijkheid te krijgen over de populatie overzomerende Grauwe Ganzen in Zeeuws- Viaanderen. Met een gericht halsbandonderzoek zouden de volgende onderzoeksvragen beantwoord kunnen worden: In hoeverre is er uitwisseling tussen de ganzenpopulaties uit verschillende deelgebieden? Welke ganzen veroorzaken schade in een bepaald gebied? Wat is het verspreidingspatroon van de verschillende ganzenpopulaties door het jaar heen (mengen ze zich met andere deelpopulaties, trekken ze weg of mengen ze met overwinterende Grauwe Ganzen)? Is er uitwisseling tussen de verschillende broedgebieden? De provincie Zeeland heeft de Grauwe Gans als doelsoort aangewezen voor de grootschalige natuurgebieden. Eén van deze gebieden is het Verdronken Land van Saeftinghe. Hier is een populatie broedvogels aanwezig, bovendien is Het Verdronken Land van Saeftinghe één van de belangrijkste overwinteringsgebieden voor deze soort in Europa. De onderzoeksvragen (naast de hierboven genoemde onderzoeksvragen) voor de Grauwe Ganzenpopulatie in Saeftinghe zijn: In hoeverre wisselt de populatie uit met de andere overzomerende Grauwe Ganzenpo pulaties in Zeeuws-Viaanderen? Wat is het verspreidingspatroon van de Saeftinghe-populatie gedurende het seizoen (trekken ze weg, mengen ze met de overwinterende populatie, wat is het voedselgebied (binnendijks, buitendijks)? Uitvoering De ringactie is uitgevoerd worden door 3 deskundige ganzenonderzoekers (Berend Voslamber, Chris van Turnhout en Frank Willems) van Sovon. Zij werken mee aan diverse onderzoeken met betrekking tot Grauwe Ganzen in Nederland. Iedere gevangen gans is voorzien van een metalen ring van het Vogeltrekstation en indien groot genoeg ook van een groene halsband. Tijdens het ringen zijn van iedere gevangen gans de biometrische gegevens genoteerd. Tijdens het vangen is assistentie verleend door leden van de vogelwerkgroep van De Steltkluut en Stichting Het Zeeuwse Landschap. De vogelwerkgroep van De Steltkluut houdt de database van de aflezingen bij en zal de mensen die een halsband afgelezen hebben voorzien van informatie. Indien mogelijk dient de aflezing met de volgende informatie doorgegeven te worden: code halsband, locatie (incl. X en Y coördinaten), datum, tijd, groepsgrootte, gewas, eventueel opmerkingen. Aflezingen kunnen doorgegeven worden via het volgende emaiiadres: halsbandonderzoek@steltkluut.nl Het onderzoek is financieel ondersteund door: Provincie Zeeland, Staatsbosbeheer en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Praktische ondersteuning is verleend door leden van de vogelwerkgroep van De Steltkluut en medewerkers van Stichting Het Zeeuwse Landschap. 16

de Steltkluut | 2002 | | pagina 18