planten verdwenen. Dramatische verhalen te over. De klapekster als broedvogel uitgestorven, het korhoen op apegapen, de grote karekiet een zeldzame verschijning. Drama maar ook vreugde. Want de blauwborst floreert, de havik is terug, de lepelaar weer een alledaagse verschijning. Natuur is verandering, maar zelfs voor de kenners nog immer verrassend. In die kwart eeuw zijn er meer vogelsoorten bijgekomen dan uit ons land verdwenen. En het aantal soorten dat broedparen in broedparen toenam, is groter dan het aantal soorten dat broedparen 'ingeleverd' heeft. Meer erbij dan eraf, meer gegroeid dan geslonken. Klinkt toch goed. Maar: bakken vol typische soorten van het landelijk gebied zijn in aantal gekelderd. Dramatisch. Patrijs, veldleeuwerik, ringmus en zelfs de houtduif doen het op het platteland uiterst beroerd. Zo'n omvangrijke afname hadden zelfs de medewerkers van SOVON niet verwacht. Een paar aansprekende getallen: Nederland telt 236 soorten broedvogels, waarvan 29 exoten Er leven hier 26.000.000 oudervogels Onze vogel populatie ligt in juni-juli tussen de 50 en 100 miljoen De merel is het talrijkst (ruim 1.000.000 broedparen) De witte kwikstaart is het wijdst verspreid (in 1628 atlasblokken als broedvogel vastgesteld) De grootste 'stijger' is de grauwe gans (plus 6700% broedparen) De grootste 'daler' is de korhoen (98% broedparen minder) De Atlas van de Nederlandse broedvogels. KNNV Uitgeverij, 576 pag. Prijs 62,50 n.b. Het andere nog te krijgen boek uit deze reeks van standaardwerken: De Loopkevers van Nederland is t/m 31 december '02 in de aanbieding voor 49,50 (i.p.v. 61,50) ATLAS VAN PLANTENGEMEENSCHAPPEN IN NEDERLAND Standaardwerk geschreven door Eddy Weeda (auteur van de Oecologische Flora). Van ieder plantengemeenschap beschrijft hij in het kort de floristische en ecologische waarde. Ook is het verspreidingspatroon vast gelegd en gaat de auteur in op veranderingen die er hebben plaatsgevonden. Per vegetatieklasse biedt de atlas een ruime inleiding waarin ook cultuurhistorische aspecten beschreven worden. Deel 1Wateren, moerassen en natte heiden. KNNV Uitgeverij, 342 pag. Prijs 36,95 Aanbieding t/m 31 december '02: Veldgids Nederlandse Flora Atlas plantengemeenschappen deel 1 samen 39,95 ipv 68,95 Nieuw: Deel 2: Graslanden, zomen en droge heiden KNNV Uitgeverij, 224 pag. Prijs 40,95 ZELF DE NATUUR IN, basisboek voor veldbiologie Zelf de natuur in nodigt uit om op onderzoek uit te gaan. Zoeken naar verschillende soorten planten en dieren, begrijpen hoe een natuurgebied in elkaar zit, hoe je zwijnensporen of zeegarnalen kunt vinden, maar ook hoe je zelf eenvoudig veldbiologisch onderzoek kunt doen. Het eerste deel van dit met foto's en tekeningen fraai geïllustreerde boek besteed onder meer aandacht aan verschillende ecosystemen, grondsoorten en de kringloop van het water. In het tweede deel komen de meest algemene en herkenbare planten en dieren van Nederland aan bod; per soort worden kenmerken, levenswijze en leefgebieden beschreven. Met uitgebreide register. KNNV Uitgeverij, 352 pag. Prijs 19,95 EXPERIMENTEN IN DE TUIN In Experimenten in de tuin lees je wat wormen de hele dag doen en hoe je bloemen van kleur kunt laten veranderen. Ook wordt onthuld hoe je kan brullen met je mond dicht en hoe sommige insecten over water lopen. Met behulp van veel foto's en een heldere tekst worden allerlei natuurverschijnselen getoond en uitgelegd. En 50 spannende proeven laten het je ook nog zelf beleven! (8 jaar en ouder) Door: C. Maynard; ISBN: 9021331608; 48 pag. Prijs: 11,80 23

de Steltkluut | 2002 | | pagina 25